Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (29)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Type de connexion | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 57 mm |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Type de connexion | Fixed |
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| Stérilité | Non-sterile |
| Graduated | No |
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Précision | ±1% |
|---|---|
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Quantité | Ea. |
| Comprend | Plunger protection, inert Kel-F male luer cone |
| Type de connexion | Luer Tip, Fixed |
| À utiliser avec (application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Trajan™ LC Needle for 1 to 2.5mL syringe
Designed to inject down to 1mL with high precision and accuracy
| Précision | ±1% |
|---|---|
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Comprend | Plunger protection, needle glued into barrel with epoxy solvent-resistant glue |
| Type de pointe d’aiguille | Fixed Bevel |
| À utiliser avec (application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: C Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | No Needle Included |
| Quantité | Ea. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type de connexion | ChemSeal |
| À utiliser avec (application) | For dispensing volumes from 100μL up to 100mL |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: RN Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Purge and Trap GC Syringes
Designed for the analysis of drinking water samples according to EPA purge and trap concentration techniques
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | No Needle Included |
| Quantité | Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Comprend | Easy-to-use twist valve |
| Type de pointe d’aiguille | Large RN or LT |
| Type de connexion | Luer Tip, Removable |
| À utiliser avec (application) | Designed for the analysis of drinking water samples according to EPA purge and trap concentration techniques |