Filtering Microplates
- (7)
- (1)
- (64)
- (4)
- (21)
- (2)
- (9)
- (5)
- (3)
- (9)
- (95)
- (106)
- (4)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (2)
- (7)
- (8)
- (11)
- (34)
- (9)
- (3)
- (93)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Non-sterile, clear 96-well filter plate with 0.45μm pore size Hydrophobic PVDF membrane for protein interaction assays, Avidin-biotin Linkages, DNA-binding proteins.
Corning™ HTS Transwell™ -96 Well Permeable Support System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Boasts membrane area for cell growth or migration of 0.143cm2. Corning™ HTS Transwell™ 96-Well Permeable Support System is a microplate support system for an array of 96 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 96 inserts to be handled as a single unit.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Culture Area | 0.143 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 0.23 mL |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Membrane | 4.26 mm |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ FluoroBlok™ HTS 96-Well Insert Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Simplify detection of migrating fluorescently labeled cells. Falcon™ FluoroBlok™ 96 Well HTS Insert Systems are designed with a unique light-tight PET membrane that blocks the transmission light within the range of 400 to 700nm.
| Includes | Insert plate with 96 square well, flat bottom plate and lid |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.08 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence plate reader or inverted fluorescence microscope |
| Lid | With Lid |
| Color | Black |
| Membrane | PET |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation.
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Membrane | Hydrophilic PVDF |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Control Valve and Tee Assembly
Features On Off/Vacuum control valve
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for Cell-Based Assays
Offer formats that allow a wide range of functional cell-based and whole-organism assays to be performed
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Tissue Culture |
| Membrane | Polycarbonate |
| Material | Styrene |
| For Use With (Application) | Migration, invasion and chemotaxis |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for ELISPOT Assays
Give optimal results in immunological ELISPOT (enzyme-linked immunospot) assays by providing high protein-binding capacity with low background staining
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Application) | ELISPOT Assays |
| Filtration Area | 0.28 cm2 |
| Product Line | MultiScreen |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Systems
Perform cell growth, feeding, and analysis in one plate
| Pore Size | 1 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.62 cm |
| Length (Metric) | 1.28 cm |
| Lid | With Lid |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Cell attachment, growth and differentiation for many cell applications |
| Width (Metric) | 8.48 cm |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 0.12 cm2 |
| Includes | 96-well cell culture plate, single well feeder tray, 96-well receiver tray, lid |
| Array | 8 x 12 |
| Dimensions (L x W x H) | 0.5 x 3.33 x 1.03 in. (1.28 x 8.48 x 2.62 cm) |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Membrane | Polyethylene Terephthalate |
Thermo Scientific™ Collection Plates (Polypropylene) for Pierce™ 96-Well Filter Spin Plates
Collection plates and balance plates for use with 96-well filter spin plates
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Avidin biotin linkages, DNA-binding proteins, protein binding, PAMPA