Separatory Funnels
- (4)
- (1)
- (3)
- (5)
- (43)
- (109)
- (43)
- (1)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (2)
- (84)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (87)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Quantité | Each |
| Longueur (métrique) de tube | 75mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Separatory Funnels with PTFE-Plug Stopcock
Do not require grease
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Separatory Funnels with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform a variety of lab duties with chemically inert, translucent and autoclavable polypropylene separatory funnels.
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene Copolymer (PPCO) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Teflon FEP |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Aperçu général | Squibb-type |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 125mL Squibb Pear-Shaped Separatory Funnel Only
Replacement 125mL Funnel with standard taper Ground Bottom Joint for Full Scale Organic Chemistry Kit.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Squibb Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
| Certifications/Conformité | ASTM E1096 |
|---|---|
| Robinets d’arrêt | 4mm (0.15 in.) |
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Provides complete separation and eliminating the necessity of emptying the funnel |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Pear-Shaped Separatory Funnels with standard taper Stopper and Autoclavable PTFE Stockcock Plug
Supplied with a standard taper ground glass stopper and a totally autoclavable PTFE stopcock plug
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 60mm |
Corning™ PYREX™ Pear-Shaped Squibb Separatory Funnel with PTFE Product Standard Stopcock and Polyethylene Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With closed-bottom stoppers of linear polyethylene.
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau de bouchon | Polyethylene |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement polyethylene standard taper stoppers and PTFE stopcock assemblies |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel Without Valve And Stopper
Economy separatory funnel replacements
Thermo Scientific™ Replacement Stopcock Assembly for Nalgene™ Separatory Funnels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Maintain separatory funnels with this Replacement Stopcock Assembly for Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels, which ensures a leakproof† fit without lubrication.
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protective PVC coating reduces spills and helps prevent glass from shattering
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau de bouchon | Glass |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) de tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement glass standard taper stoppers |