Separatory Funnels
Separatory funnels are used in the lab for liquid-liquid extractions, separating a mixture's components into two solvent phases of different densities. The higher density liquid sinks to the bottom and can then be drained from a valve, leaving the less dense liquid in the funnel. Separatory funnels feature a stopcock at the bottom that can be opened or closed to drain liquid, as well as a tap at the top that can be opened to release excess vapor pressure. The funnels are typically constructed from borosilicate glass, which is stronger than regular glass and resistant to thermal shock.
Material
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
Capacity (Metric)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
Product Type
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
Height (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
53
results
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Corning™ PYREX™ Pear-Shaped Squibb Separatory Funnel with PTFE Product Standard Stopcock and Polyethylene Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With closed-bottom stoppers of linear polyethylene.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For replacement polyethylene standard taper stoppers and PTFE stopcock assemblies |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel Without Valve And Stopper
Economy separatory funnel replacements
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ Separatory Funnel with PTFE Stopcock and Glass Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and a PTFE stopcock.
| Includes | Stopcock, gradual tapered shoulders |
|---|---|
| Stopcock | 2 |
| Description | PTFE closure |
| Stopper Number | 22 |
| Length (Metric) Stem | 175mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Separatory Funnels
Supplied with PTFE stopper and a stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and Glass Plug
With standard joint and stopcock
| Stopcock | 2; PTFE |
|---|---|
| Product Type | Micro Separatory Funnel |
| Joint Number | 14/20 |
| Quantity | 1 Case |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnels with Graduations, PTFE Stopcock Plug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With standard taper joints
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Product Standard Stopcock, Standard Taper Joints
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With No. 2 Product Standard stopcocks and inner and outer 19/22 Standard Taper joints.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Pear-Shaped Sep. Funnel with PTFE-Plug Stopcock, standard taper PE Stopper
Closed-bottom, linear high-density polyethylene stopper in standard taper ground neck
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |