Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Pear-Shaped Separatory Funnels with standard taper Stopper and Autoclavable PTFE Stockcock Plug
Supplied with a standard taper ground glass stopper and a totally autoclavable PTFE stopcock plug
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ Separatory Funnel with PTFE Stopcock and Glass Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and a PTFE stopcock.
| Includes | Stopcock, gradual tapered shoulders |
|---|---|
| Stopcock | 2 |
| Description | PTFE closure |
| Stopper Number | 22 |
| Length (Metric) Stem | 175mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
Corning™ PYREX™ Squibb Glass Separatory Funnel with Glass Standard Taper Stopper and Rotaflo™ Stopcock
Pear-shaped with standard taper ground neck, offset PTFE-plug stopcock and all-glass PYREX stopper
| Stopcock | PTFE |
|---|---|
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For replacement glass stoppers |
| Diameter (Metric) Stem | 1 cm |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with Standard Taper Joing Stopcock and Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separatory funnel, used in liquid-liquid extractions to separate the components of a mixture into two immiscible solvent phases of different densities.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 6.5 cm |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduces freezing problems and grease contamination.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 125mL Squibb Pear-Shaped Separatory Funnel Only
Replacement 125mL Funnel with standard taper Ground Bottom Joint for Full Scale Organic Chemistry Kit.
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Separatory Funnels with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform a variety of lab duties with chemically inert, translucent and autoclavable polypropylene separatory funnels.
| Product Type | Separatory Funnel |
|---|---|
| Material | Polypropylene Copolymer (PPCO) |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protective PVC coating reduces spills and helps prevent glass from shattering
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| For Use With (Application) | For replacement glass standard taper stoppers |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and Glass Plug
With standard joint and stopcock
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnels with Graduations, PTFE Stopcock Plug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With standard taper joints