Bottles, Jars and Jugs
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Rigid, translucent bottles.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Ouverture | Wide |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | PPCO |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easy to fill and ready to use
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.81 in. |
| Taille de bouchon | 38-415 mm |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Capacité d'absorption | 17 oz., 500mL |
| Graduée | No |
| Diamètre (métrique) | 76 mm |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Cylindrical |
| Hauteur (métrique) | 173 mm |
| Bouchon inclus | Yes |
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Diamètre (impériale) | 2.99 in. |
| Capacité (impériale) | 17 oz. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Pulp/Vinyl |
| Type de produit | Wide Mouth Packer Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Boston Round Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Ouverture | Narrow |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Wide Mouth Packer Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
Fisherbrand™ Translucent White Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile bottles with single drop or fine stream options.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Ouverture | Wide |
| Aperçu général | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
DWK Life Sciences Wheaton™ BOD Bottle without Stopper
Type I Borosilicate glass bottles are effective for a variety of applications
DWK Life Sciences Wheaton™ Serum Bottles and Vials
These bottles have exceptional wall strength and superior heat and chemical tolerances
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ Pouring Rings
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| À utiliser avec (équipement) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | No Closure |
| Quantité | 50 Pk. |
| Nb par boîte | 50/Cs. |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
|---|---|
| Taille de bouchon | GL 45 |
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | PET |
| Type de bouchon | Plug Seal |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Graduée | Yes |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.4 in. |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Couleur | Orange |
| Taille du filet (métrique) | GL 45 |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 37 mm |
| Quantité | 12 Pk. |
| Nb par boîte | 24/Cs. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Certifications/Conformité | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
|---|---|
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Graduée | Yes |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Ouverture | Narrow |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Stérilité | Sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to 70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Confidently ship and store these tough plastic bottles, which are easy to fill, chemical-resistant, and leakproof when use with Nalgene closures.
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Bouchon inclus | Yes |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Couleur de bouchon | Natural, translucent |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
| Aperçu général | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Forme | Round |