Circulating Baths
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (13)
- (13)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (25)
- (1)
- (15)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 5150 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 5150 H11 |
| Plage de températures | 10°C to 150°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 14 to 24 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 4100 H24 |
| Plage de températures | 10°C to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application
| Zone de travail | Work Area: 200 x 154.2 x 111.9mm (7.9 x 6.1 x 4.4 in.) |
|---|---|
| Débit | 17 |
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 4100 H11 |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Longueur (métrique) | 363.2 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 15.6 in. |
| Débit | 17 |
| Stabilité thermique | ±0.1°C |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 14.3 x 8.5 15.6 in. (363.2 x 215.9 x 396.2 mm) |
| Modèle | 4100 H7 |
| Plage de températures | 10°C to 100°C |
| Longueur (impériale) | 14.3 in. |
| Hauteur (métrique) | 396.2 mm |
| Largeur (métrique) | 215.9 mm |
| Capacité (métrique) | 4 to 7 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp™ Heated Bath Circulator |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H5P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Longueur (métrique) | 38.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 13.7 in. |
| Longueur (impériale) | 15.3 in. |
| Débit | 17 L/min. |
| Hauteur (métrique) | 34.7 cm |
| Largeur (métrique) | 19 cm |
| Matériau | Polyphenyleneoxide |
| Catégorie | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 15.3 x 7.5 x 13.7 in. (38.8 x 19 x 34.7 cm) |
| Largeur (impériale) | 7.5 in. |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Hydrocarbon Refrigerated/Heated Bath Circulators
Offers outstanding cooling power, an expansive temperature range, powerful force/suction pump, and sophisticated digital control technology. Designed to ensure accuracy and reproducibility of liquid temperature control procedures. Natural hydrocarbon (HC) refrigerants with environmentally friendly, low global warming potential (GWP) on select models.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 52.8 cm |
| Réfrigérant | R290 |
| Longueur (impériale) | 20.8 in. |
| Dimensions (L x l x H) de l’intérieur | Working Area: 182.9 x 172.7 x 149.9 mm |
| Capacité (métrique) | 6.8 to 8.6 L |
| Puissance de refroidissement | 800 W (at 20°C) |
| Capacité (impériale) | 1.79 to 2.27 gal. |
| Garantie | 3 Years |
| Tension | 115 V |
| Température (métrique) maximale | 200°C |
| Circulation externe | Yes |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H21P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 35.8 cm |
| Catégorie | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | Does not include a lid or cover (sold separately) |
| Largeur (impériale) | 14.1 in. |
| Modèle | 4100 H21P |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Thermo Scientific™ Precision™ Circulating Water Baths
Achieve outstanding temperature uniformity for your samples with perimeter-directed water flow on these circulating water baths. Featuring advanced temperature controller.
| Uniformité de la température | ±0.05°C |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL, CE |
| Stabilité thermique | ±0.1°C |
| Exigences électriques | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Matériau | 304 Stainless Steel |
| Affichage | Monochrome LCD |
| Communications | Digital |
| Comprend | 1 Stainless Steel Gable cover and Rubber Duck |
| Préréglages de la température | 4 |
| Type de contrôleur | Digital |
| Plage de températures | Ambient +5° to 100°C |
Thermo Scientific™ SAHARA S7SS Stainless Steel Heated Bath
Durable, seamless stainless steel bath for high temperature applications
Thermo Scientific™ SAHARA SC150 S21P Heated PPO Bath Circulators
Polyphenylene oxide baths are an economical alternative to stainless steel
Thermo Scientific™ Arctic A45HC Refrigerated Circulators
Thermo Scientific™ Refrigerated Bath Circulators have a robust refrigeration system ensures that samples and applications can be cooled quickly, with cooling capacities up to 800 watts. Natural hydrocarbon (HC) refrigerants with environmentally friendly, low global warming potential (GWP) on select models.
| Certifications/Conformité | UL/CSA/IEC/EN |
|---|---|
| Profondeur (impériale) intérieure | 7.9 in. |
| Garantie | 3 years |
| Modèle | A45 |
| Fréquence | 50,60 Hz |
| Hauteur (impériale) intérieure | 7.9 in. |
| Matériau de la cuve | Stainless steel |
| Longueur (impériale) | 39 in. |
| Capacité (métrique) | 12 L |
| Pression maximale | 560/8.12 |
| Profondeur (impériale) | 39 in. |
| Affichage | Digital |
| Puissance de refroidissement | 900 watts |
| Circulation externe | Yes |
| Aperçu général | Refrigerated Heated Bath Circulator |
| Poids (métrique) | 68 kg |
| Poids à l’expédition (impériale) | 122 lbs. |
| Gamme de produit | Refrigerated heated bath circulator |
| Longueur (métrique) | 99 cm |
| Zone de travail | 7.9 x 6.8 x 7.2 in. |
| Réfrigérant | R290 |
| Débit | Maximum 24 |
| Type de pompe | Force Pump, Suction Pump |
| Hauteur (métrique) intérieure | 200 cm |
| Communications | RS232 |
| Longueur (impériale) intérieure | 7.2 in. |
| Poids (impériale) | 150 lbs. |
| Profondeur (métrique) intérieure | 200 cm |
| Profondeur (métrique) | 99 cm |
Thermo Scientific™ SAHARA S13 Stainless-Steel Heated Bath Circulators
Perfect for internal or external circulation. Offered in a wide selection for efficient heating from ambient 13° to 300°C, with maximum bath volume of 12 liters.
| Longueur (métrique) | 42.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
| Longueur (impériale) | 16.7 in. |
| Certifications/Conformité | CE/ROHS/WEEE |
| Hauteur (métrique) | 45.6 cm |
| Largeur (métrique) | 32.1 cm |
| Capacité (métrique) | 12 L |
| Poids (impériale) | 27 lb. |
| Dimensions (L x l x H) | 16.7 x 12.6 x 18 in. (42.8 x 32.1 x 45.6 cm) |
| Largeur (impériale) | 12.6 in. |
| Poids (métrique) | 12.3 kg |