Circulating Baths
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (9)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (26)
- (1)
- (15)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Isotemp™ Hydrocarbon Refrigerated/Heated Bath Circulators
Offers outstanding cooling power, an expansive temperature range, powerful force/suction pump, and sophisticated digital control technology. Designed to ensure accuracy and reproducibility of liquid temperature control procedures. Natural hydrocarbon (HC) refrigerants with environmentally friendly, low global warming potential (GWP) on select models.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 52.8 cm |
| Réfrigérant | R290 |
| Longueur (impériale) | 20.8 in. |
| Capacité (métrique) | 6.8 to 8.6 L |
| Puissance de refroidissement | 800 W (at 20°C) |
| Capacité (impériale) | 1.79 to 2.27 gal. |
| Garantie | 3 Years |
| Tension | 115 V |
| Température (métrique) maximale | 200°C |
| Dimensions (L x l x H) intérieures | Working Area: 182.9 x 172.7 x 149.9 mm |
| Circulation externe | Yes |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Longueur (métrique) | 363.2 mm |
|---|---|
| Gamme de températures | 10°C to 100°C |
| Hauteur (impériale) | 15.6 in. |
| Débit | 17 |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 14.3 x 8.5 15.6 in. (363.2 x 215.9 x 396.2 mm) |
| Stabilité de la température | ±0.1°C |
| Modèle | 4100 H7 |
| Longueur (impériale) | 14.3 in. |
| Type | Isotemp™ Heated Bath Circulator |
| Hauteur (métrique) | 396.2 mm |
| Largeur (métrique) | 215.9 mm |
| Capacité (métrique) | 4 to 7 L |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
| Pression max. | 310 mbar |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H5P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Longueur (métrique) | 38.8 cm |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +10° to 100°C |
| Hauteur (impériale) | 13.7 in. |
| Longueur (impériale) | 15.3 in. |
| Débit | 17 L/min. |
| Type | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Hauteur (métrique) | 34.7 cm |
| Largeur (métrique) | 19 cm |
| Matériau | Polyphenyleneoxide |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 15.3 x 7.5 x 13.7 in. (38.8 x 19 x 34.7 cm) |
| Largeur (impériale) | 7.5 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Gamme de températures | 10°C to 200°C |
|---|---|
| Type de pompe | Force and Suction |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application
| Zone de travail | Work Area: 200 x 154.2 x 111.9mm (7.9 x 6.1 x 4.4 in.) |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +10° to 100°C |
| Débit | 17 |
| Type | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Pression max. | 310 mbar |
| Modèle | 4100 H11 |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 5150 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Gamme de températures | 10°C to 150°C |
|---|---|
| Débit | 17 |
| Type | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 5150 H11 |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Gamme de températures | 10°C to 200°C |
|---|---|
| Type de pompe | Force and Suction |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Gamme de températures | 10°C to 200°C |
|---|---|
| Type de pompe | Force and Suction |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Gamme de températures | 10°C to 100°C |
|---|---|
| Débit | 17 |
| Type | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Capacité (métrique) | 14 to 24 L |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Pression max. | 310 mbar |
| Modèle | 4100 H24 |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H21P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Gamme de températures | Ambient +10° to 100°C |
|---|---|
| Débit | 17 |
| Type | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Largeur (métrique) | 35.8 cm |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | Does not include a lid or cover (sold separately) |
| Largeur (impériale) | 14.1 in. |
| Modèle | 4100 H21P |
Thermo Scientific™ Precision™ Circulating Water Baths
Achieve outstanding temperature uniformity for your samples with perimeter-directed water flow on these circulating water baths. Featuring advanced temperature controller.
| Uniformité de la température | ±0.05°C |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +5° to 100°C |
| Certifications/Conformité | UL, CE |
| Alimentation électrique | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Matériau | 304 Stainless Steel |
| Affichage | Monochrome LCD |
| Communications | Digital |
| Comprend | 1 Stainless Steel Gable cover and Rubber Duck |
| Stabilité de la température | ±0.1°C |
| Préréglages de la température | 4 |
| Type de contrôleur | Digital |
Thermo Scientific™ Arctic A45HC Refrigerated Circulators
Thermo Scientific™ Refrigerated Bath Circulators have a robust refrigeration system ensures that samples and applications can be cooled quickly, with cooling capacities up to 800 watts. Natural hydrocarbon (HC) refrigerants with environmentally friendly, low global warming potential (GWP) on select models.
| Certifications/Conformité | UL/CSA/IEC/EN |
|---|---|
| Description | Refrigerated Heated Bath Circulator |
| Profondeur (impériale) intérieure | 7.9 in. |
| Garantie | 3 years |
| Modèle | A45 |
| Fréquence | 50,60 Hz |
| Hauteur (impériale) intérieure | 7.9 in. |
| Matériau de la cuve | Stainless steel |
| Longueur (impériale) | 39 in. |
| Capacité (métrique) | 12 L |
| Profondeur (impériale) | 39 in. |
| Affichage | Digital |
| Puissance de refroidissement | 900 watts |
| Pression max. | 560/8.12 |
| Circulation externe | Yes |
| Poids (métrique) | 68 kg |
| Poids à l’expédition (impériale) | 122 lbs. |
| Longueur (métrique) | 99 cm |
| Zone de travail | 7.9 x 6.8 x 7.2 in. |
| Réfrigérant | R290 |
| Débit | Maximum 24 |
| Type de pompe | Force Pump, Suction Pump |
| Hauteur (métrique) intérieure | 200 cm |
| Communications | RS232 |
| Longueur (impériale) intérieure | 7.2 in. |
| Poids (impériale) | 150 lbs. |
| Gamme de produits | Refrigerated heated bath circulator |
| Profondeur (métrique) intérieure | 200 cm |
| Profondeur (métrique) | 99 cm |
Thermo Scientific™ SAHARA PPO S5P Heated Bath Circulators
Ideal when visibility of your application is required.
| Longueur (métrique) | 38.8 cm |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +13° to 300°C |
| Hauteur (impériale) | 14.2 in. |
| Longueur (impériale) | 15.3 in. |
| Débit | 17 L/min. |
| Certifications/Conformité | CE/ROHS/WEEE |
| Hauteur (métrique) | 36 cm |
| Largeur (métrique) | 19 cm |
| Capacité (métrique) | 5 L |
| Poids (impériale) | 11.2 lb. |
| Dimensions (L x l x H) | 15.3 x 7.5 x 14.2 in. (38.8 x 19 x 36 cm) |
| Largeur (impériale) | 7.5 in. |
| Poids (métrique) | 5.1 kg |
Thermo Scientific™ SAHARA PPO S21P Heated Bath Circulators
Ideal when visibility of your application is required. These baths maintain temperatures from ambient +13° to 100°C, with maximum bath volume of 21 liters.
| Longueur (métrique) | 64.2 cm |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +13° to 100°C |
| Hauteur (impériale) | 14.2 in. |
| Longueur (impériale) | 25.3 in. |
| Certifications/Conformité | CE/ROHS/WEEE |
| Hauteur (métrique) | 36.1 cm |
| Largeur (métrique) | 35.8 cm |
| Capacité (métrique) | 21 L |
| Type de pompe | Force Pump, Suction Pump |
| Poids (impériale) | 14.5 lb. |
| Dimensions (L x l x H) | 25.3 x 14.1 x 14.2 in. (64.2 x 35.8 x 36.1 cm) |
| Largeur (impériale) | 14.1 in. |
| Poids (métrique) | 6.6 kg |
Thermo Scientific™ SAHARA PPO S14P Heated Bath Circulators
Ideal when visibility of your application is required. These baths maintain temperatures from ambient +13° to 100°C, with maximum bath volume of 14 liters.
| Longueur (métrique) | 45.2 cm |
|---|---|
| Gamme de températures | Ambient +13° to 100°C |
| Hauteur (impériale) | 14.2 in. |
| Longueur (impériale) | 17.8 in. |
| Certifications/Conformité | CE/ROHS/WEEE |
| Hauteur (métrique) | 36.1 cm |
| Largeur (métrique) | 35.8 cm |
| Capacité (métrique) | 14 L |
| Type de pompe | Force Pump, Suction Pump |
| Poids (impériale) | 13.9 lb. |
| Dimensions (L x l x H) | 17.8 x 14.1 x 14.2 in. (45.2 x 35.8 x 36.1 cm) |
| Largeur (impériale) | 14.1 in. |
| Poids (métrique) | 6.3 kg |