Gas Burners
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Eisco™ Bunsen Burner With Flame Stabilizer
Quality lab gas burner mounted on a die casted zinc alloy base and with a brass flame stabilizer.
| Diamètre (métrique) du tube mélangeur extérieur | 13 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.2 in. |
| Hauteur (métrique) | 160 mm |
| Diamètre (métrique) de l’entrée extérieure | 6 to 8 mm |
| Type de produit | Bunsen Burner |
| Comprend | Flame Stabilizer |
| Diamètre (métrique) | 80 mm (Base) |
| Diamètre (impériale) de l’entrée extérieure | 0.2 to 0.3 in. |
| À utiliser avec (application) | Heating, Sterilization and Combustion |
Supertek™ Meker Burners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with natural gas.
| Longueur (métrique) | 8.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 8.75 in. |
| Longueur (impériale) | 3.5 in. |
| Hauteur (métrique) | 22 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Support Stand |
| Matériau | Stainless Steel |
| Type de produit | Meker Burner |
| Température max. (métrique) | 1750°C |
Supertek™ Tirrill Burners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Allows adjustment of both gas and air supply.
| Longueur (métrique) | 8.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Longueur (impériale) | 3.5 in. |
| Largeur (métrique) | 8.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 15 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Support Stands |
| Matériau | Stainless Steel |
| Poids (impériale) | 8.6 oz |
| Largeur (impériale) | 3.5 in. |
| Température max. (métrique) | 1550°C |
Eisco™ Bunsen Burners, Tirrill
Features wing nut on bottom of tube for gas adjustment and tube screws for fine adjustment of air to fuel ratio.
| Longueur (métrique) | 10.79 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 4.25 in. (Base) |
| À utiliser avec (équipement) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Matériau | Iron |
| Type de produit | Tirrill Bunsen Burner |
| Diamètre (métrique) | 8 mm |
Eisco™ Micro Bunsen Burner with Gas Flow Adjustment
Eisco micro bunsen burner with adjustable orifice and flame stabilizing burner tip can be use with mixed and natural gas with a heat value of 800 to 1200 BTU.
| Diamètre (métrique) du tube mélangeur extérieur | 10 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 3.5 in. |
| Diamètre (métrique) de l’entrée extérieure | 8 mm |
| Type de produit | Micro Bunsen Burner |
| Comprend | Flame Stabilizer |
| Diamètre (impériale) du tube mélangeur extérieur | 0.4 in. |
| Diamètre (impériale) de l’entrée extérieure | 0.3 in. |
| À utiliser avec (application) | Heating, Sterilization and Combustion |
Neutec Group LabFlame IR Activated Safety Bunsen Burner
Optimized for use in microbiology laboratories
| Diamètre (métrique) du tube mélangeur extérieur | 13 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.3 in. |
| Hauteur (métrique) | 142 mm |
| Description | Nickel plated |
| Matériau | Aluminum, Brass, Steel |
| Type de produit | Bunsen Burner |
| Diamètre (impériale) | 3.4 in. |
| Comprend | Bunsen Burner |
| Diamètre (impériale) du tube mélangeur extérieur | 0.51 in. |
| Diamètre (métrique) | 85 mm (Base) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Straight-Tube Bunsen Burners
Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height.
| Diamètre (métrique) du tube mélangeur extérieur | 1.1 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Diamètre (métrique) de l’entrée extérieure | 0.79 cm |
| Type de produit | Bunsen Burner |
| Diamètre (impériale) | 0.75 in. |
| Diamètre (impériale) du tube mélangeur extérieur | 0.44 in. |
| Diamètre (métrique) | 1.9 cm |
| Diamètre (impériale) de l’entrée extérieure | 0.31 in. |
| À utiliser avec (application) | Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height |
Self-Contained LPG Burner Accessories: Wing-type Flame Spreader
Accessory for self-contained LPG burner.
Eisco™ Teclu Bunsen Burner
Produces a very hot flame that is suitable for glasswork and soldering; control both the air mix adjustment and gas flow adjustment
Eisco™ Bunsen Burners with Flame Stabilizer and Gas Adjustment
Allows both air to fuel ratio adjustments and throttle control via gas adjustment needle valve.
| Longueur (métrique) | 10.79 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Longueur (impériale) | 4.25 in. (Base) |
| Hauteur (métrique) | 16.5 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Matériau | Iron |
| Type de produit | Bunsen Burner |
| Comprend | Flame Stabilizer, Handle |
| Diamètre (métrique) | 8 mm |
| Longueur (métrique) | 107.95 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 3.5 in. |
| Longueur (impériale) | 4.25 in. (Base) |
| Hauteur (métrique) | 88.9 mm |
| À utiliser avec (équipement) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Matériau | Iron |
| Type de produit | Micro Bunsen Burner |
| Comprend | Flame Stabilizer, Handle |
| Largeur (impériale) | 4.25 (Base) in. |
| Diamètre (métrique) | 8 mm |