Gas Burners
Gas burners are designed for use with a variety of gases, including artificial gas, liquid petroleum gas (LPG), liquid propane (LP), or butane. Angled and straight flame burners are available, and most burners have adjustable flames. High-temperature burners can output heat in excess of 12,000 BTU per hour. Safety features include expanded bases to prevent tipping, finger handles for carrying hot burners, and flame stabilizers.
Product Type
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Gas Type
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (19)
- (2)
Material
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
Length (English)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (Metric)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
27
results
Eisco™ Basic Bunsen Burner, Natural Gas with Flame Stabilizer
Basic natural gas burner with flame stabilizer is ideal for lab work
Eisco™ Teclu Bunsen Burner
Produces a very hot flame that is suitable for glasswork and soldering; control both the air mix adjustment and gas flow adjustment
Neutec Group LabFlame IR Activated Safety Bunsen Burner
Optimized for use in microbiology laboratories
Humboldt Straight Tube Bunsen Burner
Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height
| Includes | Octagon Shaped, Nickel-Plated, Die-Cast Base, Aluminum Mixing Tube |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Inlet | 7.9 mm |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.44 in. |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Material | Aluminum, Brass |
| For Use With (Application) | Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 11 mm |
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.31 in. |
Straight-Tube Bunsen Burners
Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Inlet | 0.79 cm |
| Diameter (English) | 0.75 in. |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.44 in. |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 1.9 cm |
| For Use With (Application) | Noiseless burners allow separate control of both flame temperature and flame height |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 1.1 cm |
| Diameter (English) Outer Inlet | 0.31 in. |
| Height (English) | 6 in. |
Supertek™ Meker Burners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with natural gas.
| Height (Metric) | 22 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 8.5 cm |
| For Use With (Equipment) | Support Stand |
| Product Type | Meker Burner |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Temperature (Metric) | 1750°C |
| Height (English) | 8.75 in. |
| Includes | Bunsen Burner |
|---|---|
| Height (Metric) | 142 mm |
| Diameter (English) | 3.4 in. |
| Description | Nickel plated |
| Diameter (English) Outer Mixing Tube | 0.51 in. |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 85 mm (Base) |
| Material | Aluminum, Brass, Steel |
| Diameter (Metric) Outer Mixing Tube | 13 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 4.3 in. |
Self-Contained LPG Burner Accessories: Wing-type Flame Spreader
Accessory for self-contained LPG burner.
| Includes | Flame Stabilizer, Handle |
|---|---|
| Height (Metric) | 88.9 mm |
| Width (English) | 4.25 (Base) in. |
| Length (Metric) | 107.95 mm |
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Micro Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
| Height (English) | 3.5 in. |
Eisco™ Heavy Duty Bunsen Burner
Eisco™ Heavy Duty Bunsen Burner features heavy metal cast base for stability, nickel plated brass burner tube with rotatable air regulator, and cylindrical riffled connector.
Eisco™ Bunsen Burners with Flame Stabilizer and Gas Adjustment
Allows both air to fuel ratio adjustments and throttle control via gas adjustment needle valve.
| Includes | Flame Stabilizer, Handle |
|---|---|
| Height (Metric) | 16.5 cm |
| Length (Metric) | 10.79 cm |
| For Use With (Equipment) | Safe Continuous Stream of Flammable Gas |
| Product Type | Bunsen Burner |
| Diameter (Metric) | 8 mm |
| Length (English) | 4.25 in. (Base) |
| Material | Iron |
| Height (English) | 6 in. |