Freezer Storage Racks
Freezer storage racks help you make efficient use of space in chest and upright freezers, deep freezers, undercounter and ultra-low temperature freezers. To help you organize and optimize your storage, freezer storage racks, towers and shelf kits can be modular or color-coded for easy identification. Freezer baskets can be made from stainless steel, non-corrosive aluminum, clear acrylic or polycarbonate.
Freezer door opening time is typically limited to help maintain freezer temperatures, and racks can help users quickly access specific samples. Racks also allow users to temporarily remove a section of samples from the freezer without exposing the remainder to unwanted temperature changes.
Freezer racks may have horizontal access (for upright freezers) or vertical openings (for chest freezers). Some are wire baskets or sliding drawers and some have wheels to facilitate movement. Freezer storage racks may also have locks for security. For liquid nitrogen storage, racks may be “canes” or “straws” that hold multiple tubes in an upright position.
For optimal storage, choose racks designed to fit your particular freezer model or product. Racks are also made to fit specific sizes of freezer boxes. Most freezer boxes are roughly 5 inches square, but heights range from 2 to 5 inches depending on the size of tubes they hold.
- (87)
- (5)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (102)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (9)
- (16)
- (2)
- (1)
- (12)
- (2)
- (13)
- (25)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Racks for Thermo Scientific™ 4 Shelf TSX/TDE Series Freezers
Maximize tube storage capacity per freezer with a racking solution for four inner-door, ultra-low temperature freezers.
| Couleur | Silver |
|---|
| Longueur (métrique) | 10 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 4 in. |
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
| Type | Cryogenic Vial Rack |
| À utiliser avec (équipement) | Cryogenic vials |
| Largeur (métrique) | 20.32 cm |
| Hauteur (métrique) | 2.5 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | 50 x 0.5 to 2 mL Tubes |
| Quantité | 4/Cs. |
| Largeur (impériale) | 8 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Hauteur (impériale) | 2.5 in. |
|---|---|
| Couleur | Transparent |
| Largeur (métrique) | 24.1 cm |
| Hauteur (métrique) | 6.3 cm |
| Type de produit | Refrigerator/Freezer Rack |
| Matériau | Acrylic |
| Capacité | Tubes (16 mm) |
| Diamètre (métrique) interne | 16 mm |
| Largeur (impériale) | 9.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Corning™ CoolRack™ 96 Storage Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | Storage Tube Module |
|---|
Thermo Scientific™ Ultra-low Temperature Freezer Racks
For use with 2.0mL or smaller vials in 2 in. H (5.1cm) cardboard or cryoplastic boxes (see Nalgene™ Cryogenic Boxes 11-676-3 Series and 03-337-7AA)
| Type de produit | Vial Rack |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 3.29 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 8.4 cm |
Corning™ CoolRack™ V Blood Collection Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | Blood Collection Tube Module |
|---|
Corning™ CoolRack™ Tall Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | Tall Module |
|---|
Thermo Scientific™ CryoBox™ Freezer Racks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stack and organize standard cryogenic vial storage boxes with these freezer racks.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
Thermo Scientific™ Nunc™ Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store tubes for automated picking/placing, liquid handling and other high throughput applications using Nunc Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes.
| Couleur | Transparent |
|---|---|
| Type | Cryogenic Tube Storage Rack (w/Latch) |
| Quantité | 10/pk., 10/cs. |
Thermo Scientific™ Dense Storage Racks for Chest ULTs and Cryo Storage
A convenient, streamlined process to maximize sample storage. Our freezer racking and tubing solutions are designed to hold tubes ranging from 200μL to 5.0μL.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 13.5 cm |
| Description | Racks for Tubes (cryogenic and ultra-low chest freezers) |
| Type de produit | Tube Rack (Cryogenic and Ultra-Low Chest Freezers) |
| Profondeur (impériale) | 3.6 in. |
| Largeur (impériale) | 5.3 in. |
| Profondeur (métrique) | 9.3 cm |
| Forme | Rectangular |
Corning™ CoolRack™ LX50, for use with Axygen 50mL Reagent Reservoir Module
Corning™'s CoolRack™ thermo-conductive reservoir modules provide uniform temperature to all wells, regardless of position.
Corning™ CoolRack™ Plate and Reservoir Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | CoolSink Plate and Reservoir Module |
|---|
Corning™ CoolRack™ SV Sample Vial Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | SV Sample Vial Module |
|---|