Petri Dish Racks
- (2)
- (9)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (9)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (5)
- (4)
- (7)
- (21)
- (12)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Remel™ Easyplate Stacker
Thermo Scientific™ Remel Easyplate Stacker is for storing and carrying petri dishes.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Easyplate Stacker |
| Stackable | Yes |
| Positions | 56 |
| Holds | Dishes |
Eisco™ Acrylic Petri Dish Rack (60 mm)
Acrylic petri dish rack designed for use during inoculation, incubation and storage. Made with clear acrylic and white polycarbonate posts, all plates can be clearly visualized for observation during incubation. Accommodates up to sixty (60) 60 mm dia. petri dishes.
| Height (Metric) | 13 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Petri Dish Holder |
| Stackable | Yes |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Petri Dishes |
| Height (English) | 5.1 in. |
Poltex Petri Dish Caddy - Six Pocket
Organize your petri dishes in this benchtop organizer and caddy. Handles for carrying. Stack your items vertically to free up valuable space.
Eisco™ Acrylic Petri Dish Rack (90 mm)
Acrylic petri dish rack designed for use during inoculation, incubation and storage. Made with clear acrylic and white polycarbonate posts, all plates can be clearly visualized for observation during incubation. Accommodates up to sixty (60) 90 mm dia. petri dishes.
Fisherbrand™ Easyplate™ Petri Dish Racks
Color-coded racks optimize sample organization and identification.
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
|---|---|
| Length (Metric) | 184 mm |
| Product Type | Petri Dish Rack |
| For Use With (Equipment) | 10cm Petri dishes |
| Stackable | No |
| Diameter (Metric) Inner | 100 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 184 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Petri Dishes (100 mm) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Petri and Bioassay Dish Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Secure glass and plastic dishes for safe transport with these petri and bioassay dish racks.
| Product Type | Petri Dish Rack |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Pack | 1 |
| Holds | Petri Dishes |
Bel-Art™ Petri Dish Rack
Securely holds up to fifty-four 100 mm Petri dishes to maximize incubator space
Bel-Art™ ProCulture™ 60 mm Petri Dish Rack
Useful for safe transport and incubation of 60mm Petri dishes. Dish Rack helps to streamline benchtop sample processing.
Bel Art™ Poxygrid™ Contact Plate, Petri Dish Racks
For safe transport, incubation and storage of contact plates and convenient organization
| Height (Metric) | 14 cm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Width (English) | 3.25 in. |
| Length (Metric) | 24.6 cm |
| Color | Blue |
| Diameter (Metric) Inner | 72 mm |
| Length (English) | 9.62 in. |
| Material | Steel Wire |
| Width (Metric) | 8.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Rack Only |
| Dimensions (L x W x H) | 9.62 x 3.25 x 5.5 in. (24.6 x 8.2 x 14 cm) |
| Product Type | Petri Dish Rack |
| For Use With (Equipment) | Contact plates with lids |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Petri Dishes |
| Height (English) | 5.5 in. |
Bel Art™ Poxygrid™ Petri Dish Dispensing Racks
Holds 11 to 33 plastic petri dishes. Bel-Art™ Poxygrid™ Petri Dish Dispensing Racks are durable and dispense dishes one at a time.
| Height (Metric) | 28 cm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Color | Blue |
| Diameter (Metric) Inner | 100 mm |
| Length (English) | 5.75 in. |
| Material | Steel Wire |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Rack Only |
| Product Type | Petri Dish Rack |
| For Use With (Equipment) | 10 x 2cm Petri dishes |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Petri Dishes |
| Height (English) | 11 in. |