Petri Dish Racks
- (2)
- (9)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (5)
- (4)
- (7)
- (21)
- (12)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Easyplate™ Petri Dish Racks
Color-coded racks optimize sample organization and identification.
| Longueur (métrique) | 184 mm |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 184 mm |
| À utiliser avec (équipement) | 10cm Petri dishes |
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Matériau | Polycarbonate |
| Capacité | Petri Dishes (100 mm) |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) interne | 100 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | No |
| Forme | Rectangular, Rounded Corners |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Petri and Bioassay Dish Racks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Secure glass and plastic dishes for safe transport with these petri and bioassay dish racks.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Nb par paquet | 1 |
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Capacité | Petri Dishes |
Thermo Scientific™ Remel™ Easyplate Stacker
Thermo Scientific™ Remel Easyplate Stacker is for storing and carrying petri dishes.
| Type de produit | Easyplate Stacker |
|---|---|
| Capacité | Dishes |
| Positions | 56 |
| Empilables | Yes |
| Forme | Square |
Bel-Art™ ProCulture™ 60 mm Petri Dish Rack
Useful for safe transport and incubation of 60mm Petri dishes. Dish Rack helps to streamline benchtop sample processing.
Bel-Art™ Stackable Petri Dish Incubation Tray
Increases overall capacity of incubator
Bel Art™ Poxygrid™ Petri Dish Carrying Rack
Wide front opening prevents dished from sliding out during transport but allows easy loading and emptying from the top
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Matériau | Steel Wire |
| Capacité | Petri Dishes (100 mm) |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) interne | 100 mm |
| Comprend | Rack Only |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | No |
| Forme | Cylindrical |
Bel-Art™ Poxygrid™ 100 mL Petri Dish Mini Rack
Organizes and safely holds six 100 mm Petri dishes with lids. Bel-Art™ Poxygrid™ 100 mL Petri Dish Mini Rack keeps benchtops neat and organized.
Bel Art™ Contact Plate, Petri Dish Rack
Safely transports, incubates and stores up to 60 contact plates with lids (up to 72 mm diameter) or 42 Petri dishes with lids (up to 100 mm diameter) to streamline benchtop sample processing.
| Array | 2 x 3 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 7 in. |
| Couleur | White |
| Hauteur (métrique) | 17.8 cm |
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Petri Dishes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Center divider with handle |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes |
| Forme | Rectangular |
Bel-Art™ Petri Dish Rack
Securely holds up to fifty-four 100 mm Petri dishes to maximize incubator space
Bel Art™ Poxygrid™ Contact Plate, Petri Dish Racks
For safe transport, incubation and storage of contact plates and convenient organization
| Longueur (métrique) | 24.6 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 5.5 in. |
| À utiliser avec (équipement) | Contact plates with lids |
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Matériau | Steel Wire |
| Capacité | Petri Dishes |
| Diamètre (métrique) interne | 72 mm |
| Dimensions (L x l x H) | 9.62 x 3.25 x 5.5 in. (24.6 x 8.2 x 14 cm) |
| Forme | Cylindrical |
| Longueur (impériale) | 9.62 in. |
| Couleur | Blue |
| Largeur (métrique) | 8.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 14 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Rack Only |
| Largeur (impériale) | 3.25 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | No |
Bel Art™ Poxygrid™ Petri Dish Dispensing Racks
Holds 11 to 33 plastic petri dishes. Bel-Art™ Poxygrid™ Petri Dish Dispensing Racks are durable and dispense dishes one at a time.
| Hauteur (impériale) | 11 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 10 x 2cm Petri dishes |
| Type de produit | Petri Dish Rack |
| Matériau | Steel Wire |
| Capacité | Petri Dishes |
| Diamètre (métrique) interne | 100 mm |
| Forme | Cylindrical |
| Longueur (impériale) | 5.75 in. |
| Couleur | Blue |
| Hauteur (métrique) | 28 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Rack Only |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Empilables | No |
Heathrow Scientific Petri Dish Dispenser
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With two easy-access partitions
Fisherbrand™ Petri Dish Dispenser Acrylic
Acrylic petri dish dispenser to keep dishes organized and within reach.
| Hauteur (impériale) | 5.1 in. |
|---|---|
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 13 cm |
| Type de produit | Petri Dish Holder |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | Petri Dishes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes |
| Forme | Rectangular |