Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Gibco™ B-27™ Supplement (50X), custom
The custom B-27 Supplement (50X) is a serum-free additive for the growth and expansion of retinal ganglion cells.
Corning™ Synthegel™ 3D hiPSC Matrix Kit, 10 mL
Powerful tool for the physiological formation of 3D human induced pluripotent stem cell (hiPSC) spheroids in vitro. hiPSC spheroids maintain high viability, pluripotency and maintain differentiation potential based on multiple biomarkers.
MilliporeSigma™ EmbryoMax Acidic Tyrode's Solution
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Embryo Culture.
Cytiva HyClone™ Cell Boost™ 3 Supplement
Fed-batch supplement with amino acids, vitamins, glucose, and trace elements for hybridoma and myeloma cells
| Format | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Cell Boost Supplement |
| Form | Liquid |
| For Use With (Application) | Improving Productivity and Cell Growth in Fed-Batch Cultures |
| Product Line | HyClone |
| Cell Type | Hybridomas, Myelomas |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Human Plasma alpha2-HS-Glycoprotein
Native α2-HS-glycoprotein from human plasma.
Gibco™ CultureCEPT™ Supplement (1000X)
Gibco CultureCEPT Supplement reduces cellular stress and improves viability of stem cells, differentiated cells, and primary cells during a wide variety of handling and processing steps where cell damage and death can limit the success of a workflow.
| Content And Storage | –5 to –25°C. Protect from light. |
|---|---|
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Solution |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 1000X |
| Sterility | Sterile-filtered |
MilliporeSigma™ Chemicon™ AOF ITS Supplement (100x)
an animal-origin-free product that contains human recombinant insulin, transferrin along with sodium selenite and is used for the serum-free culture of numerous cell types.
| Content And Storage | 2-8°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Stem cell culture, cell culture, cell stimulation, cell growth |
MilliporeSigma™ Human iPS Reprogramming Boost Supplement
enhances the efficiency of human iPS colony formation over ten-fold and reduced the time to establish full reprogrammed colonies by nearly 50%.
MilliporeSigma™ Human iPS Reprogramming Boost Supplement II
contains three proprietary small molecules (TGF-β RI Kinase Inhibitor IV, Sodium Butyrate and PS48) and aids in somatic cell reprogramming by 10-15 fold.