Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (20)
- (5)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (157)
- (2)
- (13)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (6)
- (65)
- (96)
- (35)
- (10)
- (3)
- (26)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (11)
- (1)
- (32)
- (33)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Cytiva HyClone™ HEPES Solution
Maintains physiological pH in cell culture, despite changes in carbon dioxide concentration (produced by cellular respiration). HyClone™ HEPES Solution is part of high-performance line of nutritional and growth supplements.
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
MilliporeSigma™ Cell Culture Freezing Media with DMSO
Optimized and validated for cell culture and Stem cell culture.
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | 10% DMSO, calf and fetal bovine serum |
| For Use With (Application) | Stem cell culture and cell culture |
Gibco™ Sodium Bicarbonate 7.5% solution
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Commonly used for maintaining the pH of cell culture medium in the presence of 4 to 10% carbon dioxide
Gibco™ Poloxamer 188 Non-ionic Surfactant (10%)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Poloxamer 188 is a non-ionic surfactant used to control shear forces in suspension cultures, reduce foaming in stirred cultures, and minimize cell attachment to glass surfaces. This product comes as a 10% solution, sterile-filtered and ready for use in cell culture applications.
MilliporeSigma™ Chemicon™ ESGRO™ Leukemia Inhibitory Factor (LIF), 1 million units/1mL
Optimized formulation of recombinant mouse LIF (mLIF) for in vitro maintenance of mouse ES and iPS cells.
MilliporeSigma™ EmbryoMax Acidic Tyrode's Solution
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Embryo Culture.
Corning™ Hank's Balanced Salt Solutions
Salt solutions are shipped at ambient temperature unless otherwise indicated
| Product Type | Hanks' Balanced Salt Solution |
|---|---|
| Shelf Life | 3 Years |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Rat Neural Stem Cell Expansion Medium
provided as a two-component system that is convenient and easy to use.
MilliporeSigma™ Chemicon™ AOF ITS Supplement (100x)
an animal-origin-free product that contains human recombinant insulin, transferrin along with sodium selenite and is used for the serum-free culture of numerous cell types.
| Content And Storage | 2-8°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Stem cell culture, cell culture, cell stimulation, cell growth |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ MEM Non Essential Amino Acids
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.