Isothermal Amplification Reagents
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Dry-Ready™ RT-LAMP Kit
Experience the simplicity and efficiency of the air drying process by gently heating materials at moderate temperatures in a simple ventilated oven.
Thermo Scientific™ EquiPhi29™ DNA Amplification Kit
The Thermo Scientific EquiPhi29 DNA Amplification Kit includes all required components for fast, sensitive, and efficient isothermal DNA amplification, which includes rolling circle amplification (RCA) and multiple displacement amplification – whole genome amplification (MDA-WGA).
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Polymérase | EquiPhi29 DNA Polymerase |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Format | Kit |
| Catégorie de recherche | Nucleic Acid Analysis,In Vitro Transcription,Cell-free Protein Expression,In Situ Sequencing,SNP Detection |
| Type de produit | DNA Amplification Kit |
| Temps de réaction | Up to 2 hours |
| À utiliser avec (application) | RCA,MDA-WGA |
| Forme | Liquid |
Thermo Scientific™ phi29 DNA Polymerase (10 U/μL)
Thermo Scientific phi29 DNA Polymerase is a highly processive polymerase featuring strong strand displacement activity, which allows for highly efficient isothermal DNA amplification.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Polymérase | phi29 DNA Polymerase |
| Température de réaction optimale | 30°C |
| Type de produit | Stand-alone enzyme |
| Temps de réaction | 4 hours |
| Concentration | 10 U/μL |
| À utiliser avec (application) | MDA-WGA,RCA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV RT-LAMP Master Mix
Invitrogen SuperScript IV RT-LAMP Master Mix is a ready-to-use solution optimized for fast, sensitive, and simple RNA target detection in loop-mediated isothermal amplification (LAMP) reactions.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Polymérase | Bst DNA Polymerase |
| Température de réaction optimale | 65°C |
| Type de produit | Master Mix |
| Temps de réaction | 5 to 15 minutes |
| Comprend une étiquette ou un colorant | SYTO 9 Green Fluorescent Nucleic Acid Stain |
| Concentration | 2X |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
| À utiliser avec (application) | LAMP,RT-LAMP |
Thermo Scientific™ EquiPhi29™ DNA Polymerase
Thermo Scientific EquiPhi29 DNA Polymerase is a proprietary phi29 DNA polymerase mutant developed through in vitro protein evolution.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Polymérase | EquiPhi29 DNA Polymerase |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de produit | Stand-alone enzyme |
| Temps de réaction | 2 hours |
| Concentration | 10 U/μL |
| À utiliser avec (application) | MDA-WGA,RCA |
Thermo Scientific™ Bsm DNA Polymerase, large fragment (8 U/μL)
Thermo Scientific Bsm DNA Polymerase, Large Fragment, is equivalent to Bst DNA polymerase, which catalyzes 5' → 3' synthesis of DNA and lacks 5' → 3' and 3' → 5' exonuclease activities.
Invitrogen™ Lyo-ready Enzymes and Reagents for Recombinase Polymerase Amplification (RPA)
Invitrogen Lyo-ready RPA reagents are designed for fast, sensitive, and specific DNA amplification through isothermal recombinase polymerase amplification (RPA) reactions. Lyo-ready RPA reagents are available in stand-alone and kit formats.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Catégorie de recherche | Nucleic Acid Amplification |
| Forme | Liquid |