Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Micronova™ Double CornerCleaner™ Tool and Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diamond-shaped adapter that works with an elasticized, knit polyester slip-cover to effectively clean corners, chambers and other flat surfaces in the cleanroom. Adapter is available with stainless steel or plastic frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 10 in. |
| Dimensions | 25.4 x 10.2 cm (10 x 4 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitizing Cleanroom and Controlled Environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
Micronova™ SlimLine™ Irradiated Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A series of irradiated, elasticized, 100% smooth polyester slipcovers with urethane foam interiors that are ideal for fine cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom and controlled environments, ISO 5 to 9.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean walls, ceilings and other hard-to-reach surfaces with ease. VertiKlean™ MAX™ Mop Heads easily snap onto frames and last longer than traditional mops.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Micronova™ PadMop™ Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with railings, shelving, door jambs, corners and large surface areas in pharmaceutical production areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 18 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 45.7 x 12.7 cm (18 x 5 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Edgeless™ Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from a continuous tube of strong, durable 100% polyester knitted fabric. Edgeless™ Sterile Mop Heads are looped to form tubular mop strands that will not shred, break or deteriorate, eliminating contamination.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ MZone™ FlatMop™ Irradiated Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These irradiated, slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom, ISO 5 to 9. Available in a choice of smooth or textured polyester fabrics.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec QUICKCONNECT PRESS FIT ADAPTOR
The QuickConnect™ Adaptor allows users to connect any QuickConnect handle to the Window Cleaning Squeegee.
Micronova™ NovaSorb™ PolyCellulose™ String Mop
This highly absorbent and lightweight, flat-strand string mop features a polyester/cellulose disposable material that outperforms standard cotton and rayon mops and is designed to cover large surface areas quickly and efficiently.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 15 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 38.1 x 15.2 cm (15 x 6 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ M-Zone™ SnapMop™ Flat Head Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of lightweight, snap-on flat head mop covers with urethane foam interiors, designed for effective cleaning and sanitizing in the cleanroom. Available in a variety of fabric options to cope with the most critical cleaning challenges.
| Color-coded | No |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PolyGen™ Irradiated String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ MegaTip™ Irradiated Cleaning Swab and Covers
This substantial cleaning swab works with the 100% polyester foam swab covers and the Universal Handle to easily clean recesses, corners, and angles between walls and ceilings.
Contec™ Wall WipR™ Cleaning System and Accessories
Offers wide surface coverage and low operator fatigue
| For Use With (Equipment) | Contec™ Cleaning System |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cleaning system is designed to clean walls and ceilings in controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ SlideMop™ Mop Heads, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mop covers for use with the Micronova™ SlideMop™. The SlideMop is a simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 41 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ TMop™ Adapters
A selection of T-shaped mop adapters that work with TMop™ and Slim-T™ series slipcovers and feature a 180°swivel joint for easy surface cleaning in awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in either electropolished stainless steel tube bar or acetal square bar (QDST).
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1/Pk. |
| Resistant To | Chemicals |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Irradiated MegaSwat™ Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Micronova™'s irradiated, mop covers work with the blade style MegaSwat™ Mop adapter to effectively clean around, under and behind heavy processing equipment and calibrated apparatus in the lab and cleanroom.
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |