Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (70)
- (2)
- (67)
- (1)
- (110)
- (1)
- (186)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (12)
- (3)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (11)
- (11)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (7)
- (22)
- (37)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (154)
- (19)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (33)
- (4)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (110)
- (5)
- (287)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (121)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (24)
- (17)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (97)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (40)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (195)
- (3)
- (3)
- (1)
- (40)
- (1)
- (9)
- (5)
- (16)
- (3)
- (21)
- (7)
- (3)
- (1)
- (8)
- (39)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Fisherbrand™ 11 mm Glass Standard Opening Crimp Top Vials
Fisherbrand™ 11 mm crimp top vials are designed to fit most autosamplers.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 11 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Crimp Top Autosampler Vial |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing sample sizes of less than 2 mL.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.7 mL |
| Product Type | High Recovery Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Inner V-bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Micro-Reaction Vessel
Cone shaped inside for easy removal of small samples.
| Material | Clear Glass |
|---|---|
| No. per Pack | 12 |
MilliporeSigma™ Supelco™ EPA Vials Screw Top
Used during solid phase microextraction (SPME) of odors in drinking water for analysis by GC/MS.
| Height (Metric) | 82 mm |
|---|---|
| Description | Pre-cleaned and assembled |
| Diameter (Metric) Outer | 29 mm |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | White |
| Septum | PTFE/Silicone Septa |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Style | Hole cap |
| No. per Pack | 72 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vial without Closure
Available in various volumes, supplied without closures
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Type | Not Included |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Snap Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Snap Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Snap Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Snap Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vials, Silanized
MicroLiter 9 mm autosampler screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Thread Caps - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Material (Coating) | Silanized |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Ring Polypropylene Autosampler Microvial
Autoclavable, easy to maintain. A vial is used to store or as a closure type.
| Style | Large opening, (6 mm) |
|---|---|
| Material | Natural Polypropylene |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Both GC and HPLC applications |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Micro-Vial Graduated Screw Thread Vials
With open-top closure and PTFE-faced septum
| Marking Spot | Yes |
|---|---|
| Quantity | 12 Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap (Open-Top) |
| Base Style | Tapered |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Serum Bottle, Crimp Top
Constructed of borosilicate glass, closures are not included
| Description | No Closure Included |
|---|---|
| Product Type | Serum Bottle |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Crimp Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with Crimp Top
One-piece 0.3mL clear or amber glass vials eliminate leakage and evaporation
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Product Type | LVI Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM Type I, Class A |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |