Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (11)
- (7)
- (19)
- (1)
- (25)
- (27)
- (5)
- (6)
- (4)
- (3)
- (1)
- (31)
- (2)
- (1)
- (2)
- (42)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (55)
- (1)
- (1)
- (3)
- (22)
- (3)
- (12)
- (5)
- (57)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (21)
- (6)
- (3)
- (8)
- (30)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ National Headspace Vials
Thermo Scientific™ National Headspace Vials meet or exceed OEM specifications.
| Neck Style | Beveled |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Carlo Erba™ and Agilent™ Units |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Base Style | Flat Bottom |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vials with Flat Top
Headspace vials with flat top and rounded bottom
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
|---|---|
| Material | Clear Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Product Type | Rounded Bottom (Vial Only) |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Color | Clear |
| No. per Case | 1000 |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Silica Glass |
| Certifications/Compliance | OEM |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
| Neck Style | Beveled |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.6 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Base Style | Rounded Bottom |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Vials, Crimp Top
Saves time and reduces the risk of contamination. Wheaton™ Headspace Vials, Crimp Top are manufactured from clear Type I borosilicate glass.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Type | Crimp Cap |
Thermo Scientific™ 20 mm Headspace Vials, Septum, and Caps
Headspace vials are available in clear or amber glass with a round or flat base, a crimp seal with a beveled or square edge finish, or with a screw-thread finish. Headspace vials, septum, and caps can be purchased in various quantities separately or together as convenience kits to fit your laboratory needs.
Fisherbrand™ 18 mm Screw Top Headspace Vials
Fisherbrand™ 18 mm headspace vials are specifically designed to withstand high internal pressure due to their round bottom profile.
| Product Type | Screw Top Headspace Vial |
|---|---|
| Closure Size | 18 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
| Style | Screw Thread |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Fisherbrand™ 20 mm Crimp Top Headspace Vials
Fisherbrand™ 20 mm crimp top vials are designed to fit most headspace autosamplers.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Color | Clear |
| Style | Beveled Edge |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
Thermo Scientific™ 18 mm Headspace Vials & Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vials are available in 10 mL and 20 mL usable volumes with screw thread closure styles that require no tools for closure.
| Closure Size | 18 mm |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Autosampler Vials: Screw Thread
Manufactured from clear Type I borosilicate glass
| Closure Size | 18 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| No. per Case | 100 |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Base Style | Round |
DWK Life Sciences MicroLiter 16 mm Screw Thread Silanized Headspace Vials
MicroLiter 16 mm screw thread headspace vials are made from Type 1 borosilicate glass and work well on PerkinElmer™ Agilent™, CTC Analytics, Shimadzu™, Tekmar™, and other headspace autosamplers. They meet strict tolerances set by the manufacturer of the instrument
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Caps - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 16 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 22 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |