Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (70)
- (2)
- (67)
- (1)
- (110)
- (1)
- (187)
- (2)
- (5)
- (13)
- (12)
- (3)
- (1)
- (48)
- (1)
- (1)
- (11)
- (11)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (7)
- (22)
- (37)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (155)
- (19)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (33)
- (4)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (110)
- (5)
- (288)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (121)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (25)
- (17)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (97)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (40)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (196)
- (3)
- (3)
- (1)
- (40)
- (1)
- (9)
- (5)
- (16)
- (3)
- (21)
- (7)
- (3)
- (1)
- (8)
- (39)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 3, for high performance GC-MS and LC-MS applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 3.5 mL High Recovery Glass 13 mm Screw Top (U)HPLC & GC Vials, Level 3
For separations that demand reproducible, high-sensitivity results, use SureSTART™ 3.5 mL High Recovery Glass 13mm Screw Top Vials (Level 3) for high-performance LC-MS and GC-MS analyses.
| Diameter (Metric) Opening | 7 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.6 mL |
| Material | Amber Glass |
| For Use With (Application) | 8 mm Seal |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 8 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Level 2 for High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 8 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 60 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 8 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 6 mL |
| Marking Spot | No |
| Certifications/Compliance | EPA Certified |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 15 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Screw-Top Vials
Wheaton 15 x 45 Screw Top Vials are designed primarily for use in the Waters WISP™ 48-position and other autosamplers. The vials are manufactured from Type I borosilicate glass and packaged in shrink- wrapped trays of 100 for convenience and cleanliness
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Level 2 for High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 20 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
Thermo Scientific™ 13mm Clear Glass Crimp Top Vials, Neisseria Meningitidis, Polyvalent A-D
For use with snap caps or aluminum crimp seal closures, these high-quality 13mm crimp/snap top vials are 4mL, 15x45mm vials and fit a variety of autosamplers.
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Crimp Top Headspace Vials, 23 mm Outer Diameter, Silanized
Every 20 mm Crimp Top headspace glass vial is precleaned and packaged in an ISO Class 7 (Class 10,000) cleanroom, in a box bearing the Class 10K seal, resulting in a vial that exceeds most OEM requirements at no additional cost.