Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Assembled 15 x 45mm Screw Thread Vial Kits
Reduce possible contamination of the vial
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 13-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.5 in. |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Material | Silica Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.7 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Amber Vial Convenience Packs
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Fisherbrand™ Autosampler Shell Vial Kits
Shell vials are an economical choice for many routine HPLC applications. Available in many sizes, sold as kits with caps to assure proper fit and function.
| Product Type | Shell Autosampler Vial Convenince Kit |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Snap Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Clear Vial Convenience Pack with Screw Top Finish and Marking Patch
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Clear Glass Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Certified Screw Top Vial Kits with Pico Pure Plus+™ Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Developed for the LC/MS market. It is a one-piece septumless closure system and does not have the contamination issues that is found is other closures.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Vial Convenience Pack with ABC™ 9mm Screw Thread Finish and Amber Vial
Features PTFE/Silicone liner
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | GC/MS applications |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ 9mm MS Certified Amber Screw Thread Kits
Use certified clean, low particle, low background vials for you high sensitivity LC/MS and GC/MS applications. They are fully lot-tested for 15 critical parameters.
| Marking Spot | Yes |
|---|---|
| Color | Amber |
| Material | Glass,PTFE,Silicone |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | MSCERT+ Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | MSCERT+ |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Glass Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with Bonded PTFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
R.A.M.™ Convenience Kit with Closures and Septa, 9 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes 2 mL glass vials with polypropylene hole caps, and septa in various materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Convenience Kit with Closures and Septa (Unassembled) |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | R.A.M. |