Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | MSCERT+ Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | MSCERT+ |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Glass Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with Bonded PTFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Vial and Cap Kits, Level 1 Everyday Analysis
Meet your certification and documentation needs with our Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Vial and Cap Kits. Select Level 1 products for an affordable option for everyday chromatography analysis using core detector technology.
Thermo Scientific™ 11mm Assembled Amber Glass Autosampler Vial Kit with ID, silver seal, PTFE/red rubber septa
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. It includes 100 amber vials pre-assembled with 100 crimped caps and septa.
MilliporeSigma™ Supelco™ Standard Opening Screw Cap Vials, 2 mL
Unassembled Convenience Packs include screw top vials, black polypropylene hole caps, and septa
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled Convenience Pack |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Style | Standard Opening |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ 11 mm Glass Wide Opening Crimp Top Vial Convenience Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 crimp caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Pre-slit | No |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 11 mm |
| Septum | Clear PTFE/Red Rubber |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Type | Crimp Top Autosampler Vial Convenience Kit |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ 2in1 KIT, Vials with Polypropylene Screw Cap and Septum
2 in 1 kit with scre cap and septum
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Top Vials with Aluminum-lined Solid Caps
Suitable to inject samples from an autosampler, available in a variety of colors and volumes.
| Material (Liner) | Aluminum |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial Kit |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Vial Pack (ABC™ 9mm Screw Thread Finish and Amber Vial w/Patch)
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8ml vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 11mm AlumiTin Seal Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and Septa Unassembled Component Kits
MicroLiter vials with AlumniTin seals are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |