Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet your certification and documentation needs with our Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Includes | 100 Vials and Caps |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ Convenience Pack - Amber Vials with 11mm Crimp Finish
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Kits with FEP/Natural Rubber Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | FEP, Natural Rubber |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ ABC Clear Glass Vial Convenience Packs
40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ Storerooms
Organize supplies, save valuable bench space using these six or nine drawer Storerooms. Order an empty cabinet or one fully stocked with vials and closures.
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and FEP/Butyl Septa Unassembled Component Kits
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | FEP, Butyl |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits provide convenience, efficiency and stackable storage options.
| Closure Size | 8-425 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Closure Color | Black |
ABC Vial™ Preassembled Vial, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Have a 9 mm thread design that allows screwing on the caps, and still using them in a robotic autosampler. This thread is much higher on the top of the vial allowing space between the bottom of the thread and the shoulder of the vial.
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Vial Pack (ABC™ 9mm Screw Thread Finish and Amber Vial w/Patch)
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8ml vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Material | Silica Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Amber Vial Convenience Packs
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12x32mm Large Opening E-Z Vial Pack (11mm Snap/Crimp Finish and Clear Vial w/Patch)
Clear type 1 borosilicate glass vial
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Amber Vial Convenience Pack with Screw Cap Top Finish and Marking Patch
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |