Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (66)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (35)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (31)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ I-LOC Closures
Eliminate use of separate aluminum seal and rubber stopper
| Material (Liner) | Bromobutyl |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ 8 mm Open Top Screw Thread Caps with Septa (8-425), 5.5 mm Hole
Fisherbrand™ 8 mm screw thread caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
| Thickness (Metric) | 1.3 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 8 mm |
| Color | Black |
| Septum | Red PTFE/White Silicone |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Hardness | 45 Shore A |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ 11 mm Autosampler Snap-It Caps with Septa, 6 mm Opening
Fisherbrand™ Snap-It caps eliminate the need for crimping or de-capping tools by providing easier application and removal of caps.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Snap Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences MicroLiter 11mm AlumiTin Magnetic Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter's 11mm AlumiTin crimp-top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 11 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 11 mm |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Tearaway Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Quantity | 100 |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ 13 mm Unlined Aluminum Seal Flip-Cap
Open top seals expose stopper for sample retrieval with a syringe
| Material (Liner) | Unlined Seal |
|---|---|
| Product Type | Flip Cap |
| Material | Aluminum |
| Size (Metric) Opening | 13 mm |
| Product Type | Phenolic Hole Cap |
|---|---|
| Color | Black |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Aluminum Crimp Top Headspace Vial Seals, No Liner
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Gold Steel/Magnetic 20 mm Crimp Caps for PFAS Analysis, Level 3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps with crimp vials that have a 20 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.