Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (66)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (35)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (31)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Extended Apron Magnetic Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Septum | None |
| Quantity | 100 |
| Material | Steel |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Cap Black Polypropylene
Screw caps are available as hole caps for use with sealing septa.
| No. per Pack | 100 |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ Unlined Aluminum Open-Top Seals
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open-top seal exposes stopper for sample retrieval with a syringe
| Product Type | Open Top Cap |
|---|---|
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Aluminum |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with FKM Fluoroelastomer Septa
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Material (Liner) | FKM |
| Product Type | Screw Cap |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | FKM |
| Quantity | 100 |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps with crimp vials that have an 11 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Magnetic Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Quantity | 100 |
| Material | Steel |
| Product Type | Magnetic Crimp Seal |
|---|---|
| Septum | PTFE/Silicone |
| Diameter (Metric) Inner | 20 mm |
| Style | Open Center |
| No. per Pack | 100 |
| Color (Seal) | Gold |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |