Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (256)
- (5)
- (19)
- (232)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Microcon DNA Fast Flow Centrifugal Filter Unit with Ultracel Membrane
This 0.5 mL centrifugal filter is optimized for the concentration and recovery of genomic DNA with SDS buffer.
MilliporeSigma™ Microcon™ Centrifugal Filters with Biomax™ Membrane
These Microcon™ Centrifugal Filter with Biomax™ Membrane are 0.5 mL centrifugal filters that are ideal for concentration and desalting of biomolecules.
| Diameter (Metric) | 12.3 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
GBiosciences™ SpinOut Ultra-Filtration Centrifugal Filter/Concentrator
SpinOUT™ centrifugal filter devices offer rapid and efficient concentration and purification of biological samples.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filter |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
StatLab Sakura Cyto-Tek Base Holder
Disposable component used in a cytocentrifuge to hold the fluid chamber and filter paper during the process of preparing cell samples for slides
GBiosciences™ SpinOut Micro-Filtration Centrifugal Filter/Concentrator
SpinOUT™ centrifugal filter devices offer rapid and efficient concentration and purification of biological samples.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filter |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
MilliporeSigma™ Ultrafree™-MC Centrifugal Filter Devices with Durapore™ Membrane
Prepare and purify microcentrifuge samples. Ultrafree™-MC Centrifugal Filter Devices with Durapore™ Membrane enables fast, convenient sample preparation of very low hold-up volumes. Available in sterile and non-sterile versions and a variety of pore sizes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.42 in. |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 45 mm |
| Diameter (Metric) | 10.6 mm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Durapore |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Max. Force | 12,000 xG |
| Filtration Area | 0.2 cm2 |
MilliporeSigma™ Microcon-10kDa Centrifugal Filter Unit with Ultracel-10 membrane
Provides efficient concentration, desalting, or buffer exchange of aqueous biological samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 cm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Volume (Metric) | 0.4 mL |
| Quantity | 25 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafree™-CL Centrifugal Filters
Fast, convenient sample preparation; very low hold-up volumes (10 μL)
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.64 in. |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 mm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Durapore |
| Length (English) | 3.03 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Max. Force | 5,000 xG |
| Filtration Area | 0.8 cm2 |