Microchemistry Kits
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale B - Connector
Unique design adapts GPI threaded glass to a serrated PTFE hose connection or 0.25 in. -28 tubing connections
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Organic Chemistry LABSETS™ and Kits Components
Components for microscale organic chemistry LABSETS
| For Use With (Application) | Microscale organic chemistry |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Storage Cases for MICROFLEX™ Kits
Component for standard microscale kits
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microflex™ Microscale Kits - Inlet/Vacuum Adapter
Compression cap has Viton™ O-ring
Invitrogen™ ViraPower™ HiPerform™ Lentiviral TOPO™ Expression Kit
The ViraPower™ HiPerform™ Lentiviral TOPO™ Expression Kit includes all the components needed to generate lentivirus, including vector kit, 293FT cell line, and the support kit.
Kimble-Chase Kontes™ Microscale 6-Place Threaded Vacuum Manifold
For concentration of multiple samples using an inert atmosphere or vacuum
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Screw Cap Erlenmeyer Flask
For sample collection, derivatization reactions, extractions, sample storage, micro mixing
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Standard Threaded Microscale Kit
Features versatile threaded chaste connections which can be assembled rightside up or upside down
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microflex™ Microscale Kits: Hickman Distillation Head
For less than 1 to 3mL.
Corning™ PYREX™ Hickman Still Head
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replacement part for PYREX Microchemistry Kits
| Product Type | Hickman Still Head |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For 6949M series of Pyrex microchemistry kit |
Corning™ PYREX™ Microchemistry Kit Accessories - Round-bottom Reaction Flasks, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replacement part for PYREX Microchemistry Kits
| Includes | Screw thread cap |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 14/10 |
| Product Type | Reaction Flask |
| For Use With (Equipment) | For the 6949m series of Pyrex™ microchemistry kit |
| Material | Pyrex™ Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microflex™ Microscale Kit with standard taper 14/10 Connection
Components have threaded standard taper 14/10 connections for fast assembly
| Includes | Claisen adapter, connecting adapter, thermometer adapter, jacketed condenser, air condenser, Hickman distillation head, Craig recrystallization tube, Craig recrystallization plug, drying tube, pear shape flask, 5mL, thin-wall, round bottom flask |
|---|---|
| Height (Metric) | 63.5 mm |
| Depth (English) | 10 in. |
| Width (English) | 13.5 in. |
| Depth (Metric) | 254 mm |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438 Type I, Class A |
| Width (Metric) | 342.9 mm |
| Height (English) | 2.5 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microscale Threaded Basic 14/10 Joint Organic Chemistry LABSETS™ and Kits Replacement Parts
Replacement parts for Microscale Threaded Basic 14/10 Joint Organic Chemistry LABSETS and Kits
| Product Type | Craig Recrystallization Tube |
|---|