Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (7)
- (50)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (122)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (6)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ UltraLink™ Biosupport
Covalently immobilize proteins and other primary amine biomolecules for affinity purification with this durable, azlactone-activated polyacrylamide resin.
| Particle Size | 50 to 80 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Azlactone |
| Type | Biosupport |
| Target | Antibody, Proteins through Primary Amine |
| Content And Storage | Storage: Upon receipt store product at 4°C with desiccant. Product is shipped at ambient temperature |
| Format | Bottle |
| Column Type | Affinity, UltraLink™ Resin |
| Capacity (Metric) | 18 mg of Myoglobin Coupling per mL Resin |
| Product Line | UltraLink |
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-DYKDDDDK Affinity Resin
Pierce Anti-DYKDDDDK Spin Columns provide a fast, convenient method for purification of DYKDDDDK-tagged proteins expressed in in vitro protein expression systems, bacteria, yeast, and mammalian cells.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Stationary Phase | Anti-DYKDDDDK monoclonal antibodies |
| Product Type | Affinity Resin |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc Rabbit Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc Rabbit Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to rabbit IgG (immunoglobulin G) from recombinant and plasma sources.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Antibody |
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Maxi, MWCO 12-14 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-DYKDDDDK Magnetic Agarose
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-DYKDDDK Magnetic Agarose Beads provide a fast, convenient method for purification of DYKDDDK-tagged recombinant proteins
| Matrix | Magnetic Agarose |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Glutaraldehyde, 25% Aqueous Solution
Used for cross-linking proteins polyhydroxy materials.
MilliporeSigma™ PureProteome™ Streptavidin Magnetic Bead System
Suitable for purifying biomolecules, immunoprecipitations, purifying nucleic acids, isolating cells and organelles.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of follicle stimulating hormone (FSH) from recombinant sources.
| Particle Size | 65 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 200 to 400 cm/hr. |
| Stationary Phase | Anti-Follicle Stimulating Hormone |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, aldehyde-activated |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate (1mg/mL)
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate is a stimulated cell lysate that has been validated for the expression levels and phosphorylation of key targets in the TP53 signaling pathway.
Thermo Scientific™ Pierce™ Magnetic ChIP Kit
Efficiently isolate chromatin-bound DNA by immunoprecipitation (chromatin IP) for subsequent quantitation by PCR using Thermo Scientific™ Pierce Magnetic ChIP Kit.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-FVIII Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-FVIII Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment with high affinity and selectivity for both recombinant (full length and B-domain deleted) and plasma derived human Factor VIII (FVIII), through recognition of the human FVIII light chain.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Invitrogen™ ATTO-TAG™ FQ Derivatization Reagent (FQ; 3-(2-Furoyl)quinoline-2-Carboxaldehyde)
Allows ultrasensitive detection of primary amines
Thermo Scientific™ Nuclear and Cytoplasmic Protein Extraction Bundle
Nuclear and Cytoplasmic Protein Extraction Bundle provides a simple method for extracting nuclear and cytoplasmic proteins and high-precision total protein concentration determination. The bundle includes Thermo Scientific NE-PER Kit, Halt Protease Inhibitor Cocktail and Micro BCA Protein Assay Kit
Invitrogen™ ATTO-TAG™ FQ Plus Amine-Derivatization Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The ATTO-TAG FQ Plus Amine-Derivatization Kit is a comprehensive solution designed for the efficient and sensitive detection of primary amines.