Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (10)
- (50)
- (4)
- (4)
- (44)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (148)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (27)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (16)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ AAT-XL Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of alpha-1 anti-trypsin (AAT) purified using CaptureSelect AAT-XL Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | Target-specific ELISA reagents |
| Form | Frozen Liquid |
| For Use With (Application) | Ligand Leakage ELISA assay |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of IgE purified using CaptureSelect IgE Affinity Matrix.
| Type | ELISA Kit |
|---|---|
| Form | Reagent Solution |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD9.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD9 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD9 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-CH1 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-CH1 Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the CH1 domain of all four human IgG subclasses.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG-CH1 |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
| CAS | 9003-70-7 |
|---|
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Resin
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Metal Chelate, Divalent Cobalt |
|---|---|
| Type | Resin |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-DYKDDDDK Affinity Resin
Pierce Anti-DYKDDDDK Spin Columns provide a fast, convenient method for purification of DYKDDDDK-tagged proteins expressed in in vitro protein expression systems, bacteria, yeast, and mammalian cells.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Stationary Phase | Anti-DYKDDDDK monoclonal antibodies |
| Product Type | Affinity Resin |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIII Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIIISelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of B domain-depleted recombinant Factor VIII purified using VIIISelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | VIIISelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Spin Columns, 1mL
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Includes | 10 or 50 tubes and one or 5 floating racks to hold one D-Tube Mega in the exchange buffer |
|---|---|
| Content And Storage | +15°C to +30°C |
| Product Type | D-Tube Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 3.5 kDa |
Sartorius Vivapure™ LentiSELECT 40 Purification and Concentration Kit
Fast purification of up to 8 x 108 viral particles
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Midi, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
Thermo Scientific™ Pierce™ HA-Tag IP/Co-IP Kit
Anti-HA antibody agarose beads and complete reagent set to easily co-immunoprecipitate protein interactions involving HA-tagged fusion proteins.
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Chromatography Cartridges
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Glutathione |
|---|---|
| Type | Chromatography Cartridge |
| Target | GST-Tagged Protein |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4–8°C. Do not freeze. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | Pierce |