Magnetic Affinity Separation Particles
- (2)
- (34)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (1)
- (18)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (22)
- (3)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ PureProteome™ Nickel Magnetic Beads
Offer yields comparable with other magnetic purification systems while offering high purities
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 1 to 5.5mg/mL |
| For Use With (Application) | Purification of His-tagged recombinant Protein |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein A Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein A Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 1.5 to 2.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
MilliporeSigma™ PureProteome™ Protein G Magnetic Bead System
Eliminate variability and maximize recovery. Unlike conventional methods, which require centrifugation and careful aspiration, these beads are isolated using a magnetic rack. This allows for the total removal of buffers for complete recovery of beads and no sample dilution.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | Protein G Magnetic Bead System |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Binding Property | 2.5 to 3.5μg/μl |
| For Use With (Application) | Serum depletion, immunoprecipitation |
| Type | Magnetic Stand |
|---|---|
| Quantity | 1 Pack |
| For Use With (Application) | Purification with Magnetic beads |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Magnetic Beads
Perform antibody purification and immunoprecipitation methods using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein A |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ DynaGreen™ Protein A Magnetic Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DynaGreen Protein A Magnetic Beads are intended for use in immunoprecipitation (IP) applications while also being an environmentally sustainable choice.
| Shipping Condition | Ambient temperature |
|---|---|
| Content And Storage | DynaGreen Protein A Magnetic Beads are supplied in phosphate buffer, pH 7.4, with a biodegradable surfactant and a preservative. Store at 2–8°C. |
| Purity or Quality Grade | For Research Use Only |
| Description | Recombinant Protein A covalently bound to DynaGreen magnetic beads |
| Color | Brown |
| Material | Iron Oxide |
| Concentration | 20 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Ligand Type | Recombinant Protein A |
| Type | Protein A Magnetic Bead |
| Target | Proteins |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Sample Purification Systems, DynaMag™ Magnets |
| Diameter (Metric) | 250 nm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | DynaGreen |
Thermo Scientific™ Pierce™ Streptavidin Magnetic Beads
Purify or immunoprecipitate biotinylated proteins or affinity ligands using streptavidin-coated magnetic particles for magnet-based separation.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Streptavidin |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Biotin |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product is shipped on an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10 mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Magnetic Beads
Perform affinity purification of His-tagged fusion proteins in manual or automated formats with the high capacity nickel-IMAC Thermo Scientific™ HisPur Ni-NTA Magnetic Beads.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Nickel-NTA |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | His |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Protein Form | Recombinant |
| Concentration | Slurry: 12.5mg/mL, 1.25% solids |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G Magnetic Beads
Immunoprecipitate or affinity purify antibodies (IgG) using Protein A/G coated magnetic particles for manual or robotic magnetic separation.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein A/G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein G Magnetic Beads
Perform antibody purification and immunoprecipitation methods using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein G |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Invitrogen™ DynaGreen™ Protein A/G Magnetic Beads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DynaGreen Protein A/G Magnetic Beads are intended for use in immunoprecipitation (IP) applications while also being an environmentally sustainable choice.
| Shipping Condition | Ambient temperature |
|---|---|
| Content And Storage | DynaGreen Protein A/G Magnetic Beads are supplied in phosphate buffer, pH 7.4, with a biodegradable surfactant and a preservative. Store at 2–8°C. |
| Purity or Quality Grade | For Research Use Only |
| Description | Recombinant Protein A/G covalently bound to DynaGreen magnetic beads |
| Color | Brown |
| Material | Iron Oxide |
| Concentration | 20 mg/mL |
| For Use With (Application) | Immunoprecipitation |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Ligand Type | Recombinant Protein A/G |
| Type | Protein A/G Magnetic Bead |
| Target | Proteins |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Sample Purification Systems, DynaMag™ Magnets |
| Diameter (Metric) | 250 nm |
| Certifications/Compliance | ISO9001 and ISO13485 |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | DynaGreen |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein L Magnetic Beads
Perform antibody purification using manual or robotic magnetic separators with these high-capacity and high-throughput affinity particles.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Protein L |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Antibody |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-HA Magnetic Beads
Perform immunoprecipitation of recombinant HA-tagged proteins expressed in bacterial or mammalian cells or in vitro systems, using manual or robotic magnetic separators.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Antibody |
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | HA |
| Content And Storage | Store at 4°C. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Concentration | Slurry: 10mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ NHS-Activated Magnetic Beads
Immobilize proteins or other ligands for magnetic separation affinity purification with these magnetic particles coated with amine-reactive NHS-ester groups.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Type | Magnetic Affinity Bead |
| Target | Amine |
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped with an ice pack. |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid |
| Surface Functionality | NHS Ester |
| Concentration | Slurry: 10 mg/mL, 1% solids |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Anti-c-Myc Magnetic Beads
Magnetic beads for recombinant c-Myc-tagged protein purification.
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Type | Magnetic Affinity Bead |