Media Additives
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (66)
- (1)
- (28)
- (4)
- (1)
- (41)
- (2)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (38)
- (16)
- (46)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Granulated Agar
Used as a solidifying agent for culture media. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Granulated Agar is carefully monitored for cultural response, solubility and gelation temperature.
| Additive | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated Granule |
| Packaging Type | Container |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Concentration | 1.5% |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | General bacteriological purposes |
BD Difco™ Gelatin
Granulated gelatin for microbiological procedures. BD Difco™ Gelatin is part of a large selection of dehydrated media.
BD Bacto™ Dehydrated Agar
Purified solidifying agent. BD Difco™ Bacto™ Dehydrated Agar is purified to remove extraneous matter.
| Additive | Agar |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Concentration | 1.5% |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Determination of motility and the growth of anaerobes and microaerophiles |
BD BBL™ Middlebrook OADC Enrichment
Used as a growth supplement for microbiology research. BD Difco™ BBL™ Middlebrook OADC Enrichment is recommended for isolation and cultivation of mycobacteria and other microbes.
| Additive | Middlebrook OADC Enrichment |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Form | Viscous |
| Shelf Life | 365 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
2xYT Broth (Powder/Molecular Genetics), Fisher BioReagents
For use in molecular genetics
| Additive | 2xyt Broth |
|---|---|
| Content And Storage | <4°C |
| Form | Powder |
| Formulation | 31g/L |
| For Use With (Application) | Molecular Genetics |
| Form | Powder (AGT) |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | FunctionMAX™ TiterEnhancer |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Acetylcoenzyme A, Trilithium Salt
Carrier of acyl groups in enzymatic reactions in fatty acid synthesis and oxidation and in biological acetylations
| Additive | Acetylcoenzyme A, Trilithium Salt |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
Thermo Scientific™ Oxoid™ MRSV Selective Supplement
Oxoid MRSV Selective Supplement is used for the detection of Salmonella spp. from food and environmental samples.
| Additive | Casamino Acid |
|---|---|
| Content And Storage | <30°C |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Vitox Supplement
Oxoid Vitox Supplement is used for the preparation of Thayer Martin Medium and New York City Medium for the isolation of Neisseria spp.
| Description | Vitox Supplement |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Freeze-dried |
| Packaging Type | 2 x 5/Pk. |
| Quantity | 5 x Freeze dried vial + 5 x Rehydration fluid |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Modified Listeria Selective Enrichment Supplement
Oxoid Listeria Selective Enrichment Supplement, Modified is used for the enrichment of Listeria spp.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Vegetable Peptone Broth
Thermo Scientific™ Oxoid Vegetable Peptone Broth is a meat-free general-purpose peptone.
| Protein Source | Pea / Yeast |
|---|---|
| Content And Storage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
| Product Type | Peptone |
| Form | Dehydrated Powder |
| Shelf Life | 720 Days from Manufacture |
| For Use With (Application) | Culture media or fermentation processes |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Peptone Bacteriological Neutralized
Oxoid Peptone Bacteriological Neutralized is the neutralized form of Peptone Bacteriological.
| Product Type | Peptone |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Oxoid™ VCAT Selective Supplement
Used for the preparation of New York City Medium for the isolation of Neisseria gonorrhoeae.
| Product Type | Selective Supplement |
|---|