Media Additives
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (1)
- (27)
- (64)
- (4)
- (1)
- (41)
- (1)
- (17)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (33)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (44)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
BD BBL™ Middlebrook OADC Enrichment
Used as a growth supplement for microbiology research. BD Difco™ BBL™ Middlebrook OADC Enrichment is recommended for isolation and cultivation of mycobacteria and other microbes.
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014 |
|---|---|
| Additif | Middlebrook OADC Enrichment |
| Durée de conservation | 365 Days |
| À utiliser avec (application) | Dehydrated culture media |
| Forme | Viscous |
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |
BD Difco™ Gelatin
Granulated gelatin for microbiological procedures. BD Difco™ Gelatin is part of a large selection of dehydrated media.
BD Bacto™ Dehydrated Agar
Purified solidifying agent. BD Difco™ Bacto™ Dehydrated Agar is purified to remove extraneous matter.
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014 |
|---|---|
| Additif | Agar |
| Concentration | 1.5% |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| À utiliser avec (application) | Determination of motility and the growth of anaerobes and microaerophiles |
| Forme | Dehydrated |
2xYT Broth (Powder/Molecular Genetics), Fisher BioReagents
For use in molecular genetics
| Additif | 2xyt Broth |
|---|---|
| Formule | 31g/L |
| À utiliser avec (application) | Molecular Genetics |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | <4°C |
Thermo Scientific™ Oxoid™ PALCAM Selective Supplement
Oxoid PALCAM Selective Supplement is used for the detection of Listeria monocytogenes.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Streptococcus Supplement
Oxoid Streptococcus Supplement is used for the isolation of Streptococci.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Bolton Broth Selective Supplement
Oxoid Bolton Broth Selective Supplement is used for the selective pre-enrichment of Campylobacter spp. in food samples.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Perfringens TSC Supplement
Oxoid Perfringens TSC Supplement (D-cycloserine 200mg/vial) is used for the recovery of Clostridium perfringens.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Bile Salts No. 3
The Oxoid Bile Salts No. 3 is a specifically refined fraction of bile acid salts.
| Type de produit | Bile Salts |
|---|---|
| Forme | Powder |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Skirrow Campylobacter Selective Supplement
Oxoid Campylobacter Selective Supplement, Skirrow prepares Skirrow Selective Medium for isolation of Campylobacter spp. at 42°C.
| Type de produit | Selective Supplement |
|---|---|
| Quantité | 10/Pk. |
| Aperçu général | Campylobacter Selective Supplement, Skirrow |
| Forme | Freeze-dried |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Staph/Strep Selective Supplement
Oxoid Staph/Strep Selective Supplement is used for preparation of Columbia CNA Agar.
Gibco™ Gelysate™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gelysate Peptone is a pancreatic digest of gelatin, derived from porcine animal origin (AO) sources. Gelatin hydrolysate is high in proline residues. Gelysate Peptone is deficient in carbohydrates and is characterized by low cystine, methionine, and tryptophan content.
Gibco™ Beef Extract Powder
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Beef Extract Powder is a meat extract dried into a powder. This nutritional supplement provides a mixture of peptides, individual amino acids, nucleotides, organic acids, minerals, and vitamins.