Media Additives
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (1)
- (27)
- (64)
- (4)
- (1)
- (41)
- (1)
- (17)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (33)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (44)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
BD Difco™ Gelatin
Granulated gelatin for microbiological procedures. BD Difco™ Gelatin is part of a large selection of dehydrated media.
BD Bacto™ Dehydrated Agar
Purified solidifying agent. BD Difco™ Bacto™ Dehydrated Agar is purified to remove extraneous matter.
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014 |
|---|---|
| Additif | Agar |
| Concentration | 1.5% |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| À utiliser avec (application) | Determination of motility and the growth of anaerobes and microaerophiles |
| Forme | Dehydrated |
BD BBL™ Middlebrook OADC Enrichment
Used as a growth supplement for microbiology research. BD Difco™ BBL™ Middlebrook OADC Enrichment is recommended for isolation and cultivation of mycobacteria and other microbes.
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014 |
|---|---|
| Additif | Middlebrook OADC Enrichment |
| Durée de conservation | 365 Days |
| À utiliser avec (application) | Dehydrated culture media |
| Forme | Viscous |
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |
2xYT Broth (Powder/Molecular Genetics), Fisher BioReagents
For use in molecular genetics
| Additif | 2xyt Broth |
|---|---|
| Formule | 31g/L |
| À utiliser avec (application) | Molecular Genetics |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | <4°C |
Gibco™ Difco™ Casamino Acids, vitamin assay
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Excellent supplement for media formulations where nitrogen requirements are minimal, including diphtheria toxin production. Gibco™ Bacto™ Casamino Acids is an animal-origin, acid hydrolysis of casein having low sodium chloride and iron concentrations.
| Certifications/Conformité | AOAC, BAM, COMPF, SMWW, USDA, USP, ISO/DIS, 11014 |
|---|---|
| Additif | Casamino Acid |
| Niveau | Vitamin Assay |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Type d’emballage | Bottle |
| Gamme de produit | Difco |
| À utiliser avec (application) | Vitamin assay |
| Forme | Dehydrated Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ NAD+, Free Acid
Acts as major electron acceptor molecule in biological oxidations
| Additif | NAD+, Free Acid |
|---|---|
| Contenu et stockage | -20°C |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ NADPH, Tetrasodium Salt
Ubiquitous coenzyme that acts as an electron donor in many reactions utilizing dehydrogenase and reductase enzymes
| Additif | NADPH, Tetrasodium Salt |
|---|---|
| Contenu et stockage | -20°C |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Dextrose Bacteriological
Oxoid Dextrose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lactose Bacteriological
Oxoid Lactose Bacteriological is a sugar suitable for inclusion in bacteriological culture media.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Lab-Lemco Beef Extract Powder
Thermo Scientific™ Oxoid Lab-Lemco Powder is made with premium beef sources to deliver a nutritious and safe product.
| Source de protéines | Beef |
|---|---|
| Type de produit | Peptone |
| Durée de conservation | 720 Days from Manufacture |
| À utiliser avec (application) | Fermentation processes |
| Forme | Dehydrated Powder |
| Contenu et stockage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Tryptone
The Thermo Scientific™ Oxoid Tryptone is a high performance pancreatic digest of casein.
| Source de protéines | Casein |
|---|---|
| Type de produit | Peptone |
| Durée de conservation | 5 years |
| À utiliser avec (application) | Culture media or fermentation processes |
| Forme | Dehydrated Powder |
| Contenu et stockage | Dehydrated Powder, Ambient & Dry Storage |
Thermo Scientific™ Oxoid™ Cycloheximide Solution (0.1%)
Oxoid Cycloheximide Solution (0.1%) (100mg/vial) is used for the suppression of fungi.
Thermo Scientific™ Oxoid™ Yersinia Selective Supplement
Oxoid Yersinia Selective Supplement is used for the isolation of Yersinia enterocolitica.