Dehydrated Microbiology Media
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (336)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (221)
- (1)
- (106)
- (41)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (366)
- (12)
- (5)
- (358)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (3)
- (3)
- (41)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (44)
- (1)
- (41)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Yeast Extract
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Type de produit | Microbiology Media |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | Yeast Extract |
| Type d’emballage | Poly Bottle |
| Forme | Dehydrated |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Agar, Miller (Powder)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Type de produit | Nutrient Agar |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Agar |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Type d’emballage | Poly Bottle |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth (Powder) - Lennox
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Type de produit | Nutrient Broth |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Broth - Lennox |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Aperçu général | Bacterial Culture |
| À utiliser avec (application) | Preparing bacterial nutrient media |
| Forme | Powder |
Agar, Powder / Flakes, Fisher BioReagents™
Used as a solidifying agent for culture media.
| Type de produit | Agar |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| À utiliser avec (application) | Used for a solidifying agent for culture media |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth, Miller
Used for growing molecular biology strains of E. coli-containing recombinant plasmids
| Type de produit | Nutrient Broth |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Broth - Miller |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| À utiliser avec (application) | For preparing bacterial nutrient media |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | 4°C |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: M-PA-C Agar
For the selective recovery of Pseudomonas auruginosa from water
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) Agar
Moderately selective medium recommended for isolation and differentiation of enteric pathogens, especially Shigella species
| Certifications/Conformité | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, ISO, JP, MCM9, SMD, SMWW, USP |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Agar |
| Type de milieu | XLD Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Xylose 3.5g/L, L-Lysine 5g/L, Lactose 7.5g/L, Saccharose 7.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Yeast extract 3g/L, Phenol red 0.08g/L, Sodium Desoxycholate 2.5g/L, Ferric Ammonium Citrate 0.8g/L, Sodium Thiosulfate 6.8g/L, Agar 13.5g/L |
| À utiliser avec (application) | Isolation and differentiation of enteric pathogens |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | <30°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Agar
For enumerating coliform organisms in dairy products
| Couleur | Violet Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | BAM, CCAM, COMPF, ISO, SMD |
| Type de produit | Agar |
| Type de milieu | Violet Red Bile Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Yeast extract 3g/L, Peptone 7g/L, No. 3 Bile Salt 1.5g/L, Lactose 10g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L, Neutral red 0.03g/L, Crystal Violet 2mg/L |
| À utiliser avec (application) | For enumerating coliform organisms in dairy products |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | 2°C to 30°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Purple Broth Base
Basal medium to which carbohydrates are added to determine fermentation reactions
BD Difco™ Bacto™ Brain Heart Infusion
Used in the cultivation of fastidious and nonfastidious microorganisms. BD Difco™ Bacto™ Brain Heart Infusion is a general-purpose medium used to cultivate aerobic and anaerobic bacteria from a variety of clinical and nonclinical materials.
| Couleur | Light tan |
|---|---|
| Certifications/Conformité | AOAC, BAM, CCAM, CLSI, CMPH2, COMPF, EPA, ISO, MCM9, SMD, SMWW, USDA |
| Type de produit | Nutrient Agar |
| Type de milieu | Brain Heart Infusion |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Calf brain (infusion from 200g) 7.7g/L, Beef heart (infusion from 250g) 9.8g/L, Proteose Peptone 10g/L, Dextrose 2g/L, Sodium Chloride 5g/L, Disodium Phosphate 2.5g/L |
| À utiliser avec (application) | Cultivation of fastidious and non-fastidious microorganisms, including aerobic and anaerobic bateria, yeasts and molds |
| Forme | Dehydrated (free-flowing, homogenous) |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar
For cultivation of Yeasts and molds. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar is supplied in dehydrated format.
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014, AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, SMD, USP |
|---|---|
| Type de produit | Agar |
| Type de milieu | Potato Dextrose Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| À utiliser avec (application) | Isolation of Yeasts and molds |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | 2°C to 30°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth
Tests efficiency of disinfectants and sanitation. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m LES Endo Agar
For enumerating coliforms in water by membrane filtration
| Certifications/Conformité | CE, COMPF, SMD, SMWW |
|---|---|
| Type de produit | Agar |
| Type de milieu | mLES Endo Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Yeast extract 1.2g/L, Casitone 3.7g/L, Thiopeptone 3.7g/L, Tryptose 7.5g/L, Lactose 9.4g/L, Dipotassium Phosphate 3.3g/L, Monopotassium Phosphate 1g/L, Sodium Chloride 3.7g/L, Sodium Desoxycholate 0.1g/L, Sodium Lauryl Sulfate 0.05g/L, Sodium Sulfite 1.6g/L, Basic Fuchsin 0.8g/L, Agar 15g/L |
| Type d’emballage | Bottle |
| À utiliser avec (application) | Coliform enumeration |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | <30°C |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Brain Heart Infusion Agar
Use for isolation and cultivation of wide variety of fungal species, icluding bacteria, yeast and molds
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Agar 2216
Isolation, cultivation and enumeration of heterotrophic marine bacteria. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Agar 2216 is part of a large selection of dehydrated media.