Modifying Enzymes
- (1)
- (15)
- (8)
- (5)
- (89)
- (16)
- (2)
- (64)
- (7)
- (27)
- (10)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (17)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (12)
- (14)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (16)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (13)
- (10)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Solid |
| Product Type | Proteinase K |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Isolation of DNA and RNA from cell and tissue preparations, inactivating many Enzymes, including Endogenous Nucleases |
| Source | Tritirachium album |
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | RNAse Cocktail Enzyme Mix |
| Enzyme | RNase |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ Terminal Deoxynucleotidyl Transferase (TdT) Buffer
Supplied with Terminal Deoxynucleotidyl Transferase (TdT)
Invitrogen™ LR Clonase™ II Plus enzyme
Mix contains a proprietary blend of Int (Integrase), IHF (Integration Host Factor), and Xis (Excisionase) enzymes.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Includes LR Clonase II Plus enzyme and proteinase K solution (2 μg/μL). Store at -80°C. Guaranteed stable for 6 months when properly stored. |
| Product Type | LR Clonase Enzyme |
| Enzyme | LR Clonase |
| Compatible Buffer | Reaction Buffer |
| Product Line | Clonase, Gateway |
| Components | Supplied as a ready-to-use solution at a concentration range of 27 to 33KU/μL in 50% glycerol containing 50mM Tris-HCl, 0.1M NaCl, 0.1mM EDTA, 1 mM DTT, 0.1% TRITON™ X-100 |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| Product Type | Stabilized recombinant lysozyme |
| pH | 7.5 |
| Concentration | 27 to 33K U/μL |
| Content And Storage | -20°C, Protect from moisture |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Catalase |
| pH | 7 |
| Concentration | ≥3,000 U/mg |
| Source | Bovine Liver |
MilliporeSigma™ Novagen™ KOD Hot Start DNA Polymerase
For PCR amplification of long strand and GC-rich DNA templates, cloning and cDNA amplification applications
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Product Type | KOD Hot Start DNA Polymerase |
| Concentration | 1 U/μL |
| Source | Recombinant Thermococcus kodakaraensis KOD1 DNA polymerase expressed in E. coli |
Thermo Scientific™ RNase H (5 U/μL)
Ribonuclease H (RNase H) is an endoribonuclease that specifically degrades the RNA strand in RNA-DNA hybrids.
| Product Type | RNase H |
|---|---|
| Enzyme | RNase |
| Compatible Buffer | 10X Reaction Buffer |
| Concentration | 5 U/μL |
Thermo Scientific™ Modifying Enzymes
Thermo Scientific enzymes for in vitro transcription are designed for efficient and reliable RNA synthesis. These enzymes cover the entire synthesis workflow from template preparation to post-transcriptional modifications, ensuring optimal performance and high yields of synthesized RNA.
| Research Category | RNA Research |
|---|
Invitrogen™ Anza™ T4 PNK Kit
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Invitrogen™ Anza™ DNA End Repair Kit
Used to convert DNA with cohesive ends to blunt-ended 5'-phosphorylated DNA for use in blunt-end ligation reactions
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Caspase Detection Kit (FITC-VAD-FMK)
For detection of activated caspases in living cells
Invitrogen™ Proteinase K Solution (20 mg/mL), RNA grade
Proteinase K from the fungus Engyodontium album is a nonspecific serine protease that is useful for general digestion of proteins.