Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (104)
- (44)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (53)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (335)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (60)
- (7)
- (4)
- (8)
- (7)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (319)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
317
results
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2b Secondary Antibody, eFluor™ 570, eBioscience™
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | eFluor 570 |
| Applications | Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2b |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | R2B-7C3 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.035 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | A8B5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Canine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with <0.1% sodium azide |
| Immunogen | Affinity purified IgE preparation from heavily parasitized and allergic dog serum. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | E6-2A1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody, HRP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.0095%% Methylisothiazolone |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BE5 |
IgG Mouse anti-Rabbit, HRP, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Polyclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 40% glycerol, 1% BSA and 0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6017 |
MilliporeSigma™ Mouse anti-Human IgA, Secretory (HP6141), Clone: HP6141, Secondary Antibody,
Mouse Monoclonal Antibody
| Antigen | IgA, Secretory (HP6141) |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | −20°C |
| Host Species | Mouse |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Formulation | In PBS, pH 7.4. |
| Classification | Monoclonal |
| Isotype | IgG1 |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6141 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG12-255.5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% thimerosal |
| Immunogen | Chimaeric human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 1A2 |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Rat IR162, IR1016, IR2 and IR410 IgE myeloma proteins. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARE-1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | Conc. Not Determined |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 5% sucrose and 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | Mc24-IC6 |
IgA Mouse anti-Human, FITC, Clone: M24A, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | BBS with no preservative |
| Immunogen | Pool of 5-6 individually purified IgG4 myeloma proteins. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6023 |
