Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (107)
- (45)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (54)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (338)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (61)
- (8)
- (4)
- (8)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (322)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
318
results
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | 50mM HEPES with proprietary stabilizer and 0.002% thimerosal |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 24A |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Feline Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified feline immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | FIG11-207.2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 3.25 mg/mL |
| Antigen | Feline IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Feline IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 2C1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse,Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Rat Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | Ig kappa chain, Igk, Ig-kappa |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with <0.1% sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | This mouse IgG1-kappa class-switch variant monoclonal antibody reacts with rat kappa light chains and can be used for identification and enumeration of rat kappa light chain+ cells by flow cytometry. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | K4F5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.6 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.002% Methylisothiazolone, 0.05% ProClin 300, 0.002% Bromonitrodioxane |
| Immunogen | Purified IgG4. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6025 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4H10 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.03% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG was isolated from human sera and purified by chromatography. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D2D9G8 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Crude thymus membrane fraction. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MEM-09 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG1 Secondary Antibody, PE, eBioscience™
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | R1-12D10 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody, APC
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | APC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.08 mg/mL |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4C2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody, FITC
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4C2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Ig Lambda Light Chain. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4C2 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgD |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Immunogen | IR731 myeloma protein. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARD-3 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Ion-exchange chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human Myeloma IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | Fc-2001 |