Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(1,764)
Rabbit Secondary Antibodies
(512)
Mouse Secondary Antibodies
(353)
Donkey Secondary Antibodies
(349)
Rat Secondary Antibodies
(92)
Chicken Secondary Antibodies
(91)
Sheep Secondary Antibodies
(74)
Bovine Secondary Antibodies
(15)
Horse Secondary Antibodies
(2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
3,139
results
anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody, Cytiva
Highly species-specific anti-Mouse IgG. Cytiva Lifescience™ anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody is designed for applications such as protein blotting, ELISA and immunocytochemistry.
| Antigen | IgG, Whole Molecule |
|---|---|
| Purification Method | Affinity Purified |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | HRP |
| Classification | Monoclonal |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Rabbit IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 405
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 405 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Rabbit IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 594
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 594 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 700
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 700 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG Fc Superclonal™ Secondary Antibody, Alexa Fluor™ Plus 488
Goat Recombinant Superclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 488 |
| Applications | Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Immunogen | Purified Mouse IgG. |
| Classification | Recombinant Superclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Rabbit anti-Goat IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 647
F(ab)-Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alexa Fluor 647 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Goat IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Rabbit IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 568
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 568 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Rabbit IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 405
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 405 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.4 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgG, IgM (H+L) Secondary Antibody, HRP
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG, IgM (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Goat IgG F(ab')2 Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG F(ab')2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | >4.5 mg/mL |
| Antigen | Bovine IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.05% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Bovine IgG (H+L). |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Rat IgG (H+L) Secondary Antibody, TRITC
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | TRITC |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgG Recombinant Secondary Antibody, Alexa Fluor™ Plus 647
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 647 |
| Applications | Flow Cytometry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.5 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 35H35L37 |
IgG Rabbit anti-Human, HRP, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Rabbit Polyclonal Antibody
