Secondary Antibodies
Filtered Search Results
anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody, Cytiva
Highly species-specific anti-Mouse IgG. Cytiva Lifescience™ anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody is designed for applications such as protein blotting, ELISA and immunocytochemistry.
| Antigen | IgG, Whole Molecule |
|---|---|
| Purification Method | Affinity Purified |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | HRP |
| Classification | Monoclonal |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Rabbit anti-Goat IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 647
F(ab)-Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alexa Fluor 647 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Goat IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Rabbit IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 568
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 568 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Rabbit IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 594
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 594 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Rabbit IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 405
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 405 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Rabbit IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 700
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 700 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG Fc Superclonal™ Secondary Antibody, Alexa Fluor™ Plus 488
Goat Recombinant Superclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 488 |
| Applications | Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Immunogen | Purified Mouse IgG. |
| Classification | Recombinant Superclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab)-Goat anti-Mouse IgG1 Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 405
F(ab)-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alexa Fluor 405 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse IgG1 Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, HRP
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.1% ProClin 150; pH 7.2 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.1% ProClin 150; pH 7.2 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.1% ProClin 150; pH 7.2 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 488
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | Alexa Fluor 488 |
| Applications | Immunohistochemistry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, TRITC
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | TRITC |
| Applications | Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Chicken anti-Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 594
Chicken Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | Alexa Fluor 594 |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobins Heavy and Light chains. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.075% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified normal human IgG. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |