Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (69)
- (1)
- (109)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (48)
- (96)
- (7)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Total Bilirubin,Lactate Dehydrogenase,Potassium,Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Percent Saturation,Alkaline Phosphatase,Glucose,IgG - Nephelometer,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | Australia |
Cytiva HyClone™ Human Mesenchymal Stem Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Designed for human mesenchymal stem cells
Gibco™ Fetal Bovine Serum, mesenchymal stem cell-qualified, USDA-approved regions
Gibco™ fetal bovine sera is specially tested for the ability to support the expansion and clonal enumeration (colony forming unit fibroblast assay) of mesenchymal stem cells.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | MS Cell-Qualified |
| Format | Bottle |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Endotoxin Concentration | <50 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | Countries meeting USDA importation requirements |
| Age | Fetal |
| Hemoglobin Concentration | ≤25 mg/dL |
Cytiva Hyclone™ Characterized Fetal Bovine Serum (Australia)
Characterized FBS irradiated is comparable to the highest quality FBS from other suppliers, but is lower priced than defined FBS.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | AQIS |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
Cytiva HyClone Characterized Fetal Bovine Serum (FBS), Australian Origin
Enhance growth of cells with Australia sourced HyClone Characterized Fetal Bovine Serum.
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium, United States Origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collected at government approved abattoirs in the United States
| Content And Storage | -40°C to -10°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 60 months |
| Species | Bovine |
| Source | United States Origin |
| Country of Origin | United States |
Cytiva Fetal Bovine Serum (U.S.), Super Low IgG
Processed using protein G chromatography to reduce the levels to those required for monoclonal antibody production
| Content And Storage | 2 to 8°C |
|---|
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum, Super Low IgG
Enhances cell culture growth, processed via protein G chromatography to substantially reduce immunoglobulin G (IgG) levels
| IgG levels | ≤ 5 μg/mL |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| For Use With (Application) | Monoclonal Antibody Production, Virus Propagation, and Immunoassay Procedures |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Tet system approved, USDA-approved regions
Tet system-approved FBS is formulated for cell culture applications using tetracycline- and tetracycline derivative-regulated gene expression systems.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Store at <-10°C. |
| Purity or Quality Grade | Value |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Endotoxin Concentration | <50 EU/mL (levels routinely <10 EU/mL) |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | <25 mg/dL |
| Cell Type | Use for a broad range of cell types, especially sensitive cell lines |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Classification | Value |
| Specialty Type | Tet-System Approved |
| Certifications/Compliance | ISO 13485 Certified |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | Mexico |
| Age | Fetal |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, qualified, Australia
Important Update: We've recently introduced Premium Plus Fetal Bovine Serum (FBS) specification-based products. These improved products are alternatives to our Certified US origin, New Zealand origin, and Qualified Australia origin SKUs. Product stability, performance, manufacturing, storage, and transport processes are unchanged.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Endotoxin Concentration | ≤5 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Australia |
| Age | Fetal |
| Hemoglobin Concentration | ≤30 mg/dL |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, ultra-low IgG, US origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco fetal bovine sera offer excellent value for basic cell culture, specialty research, and specific assays.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |