Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Caramel/Amber |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Value
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco fetal bovine sera offer an excellent value for basic cell culture, specialty research, and specific assays.
| Purity or Quality Grade | Value |
|---|---|
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| For Use With (Application) | *FBS import requirements vary globally, and acceptance depends on whether competent authorities allow import from a specific country of origin. Please check applicable regulations for the export of FBS and any FBS-containing products (e.g., cultured cells). Contact your Thermo Fisher Scientific representative for support. |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Refer to CoA for specific origin* |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum (U.S.), Standard
Supplement cell culture growth with U.S. sourced quality cell culture-grade Cytiva HyClone™ Standard Fetal Bovine Serum (FBS)
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, IgG |
| Tested For | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Grade | Standard |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | United States |
Cytiva HyClone™ Heat Inactivated Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand)
Carefully collected, processed, and filtered. Cytiva HyClone™ Heat Inactivated Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand) is filtered through three sequential 0.1μm pore size-rated filters. Before dispensing, each lot is pooled to ensure uniformity and consistency between bottles.
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum, USDA Tested
Sourced from countries recognized as being free of BSE and FMD by the USDA
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Description | USDA Tested Fetal Bovine Serum, Central American Sourced |
| Mycoplasma Detected | No |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | USDA Regulations |
| Sterility | Sterile |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, dialyzed, US origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco fetal bovine sera offer excellent value for basic cell culture, specialty research, and specific assays.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Dialyzed |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum, Super Low IgG
Enhances cell culture growth, processed via protein G chromatography to substantially reduce immunoglobulin G (IgG) levels
Cytiva HyClone™ Tetracycline Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
FBS with undetectable levels of tetracycline
| Heat Inactivated | Yes |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Specialty Type | Tetracycline screened |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum (Canada), Characterized
Cytiva™ Characterized Fetal Bovine Serum, Canadian Origin enhances the growth of cells with Canadian sourced HyClone Characterized Fetal Bovine Serum.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | No |
| Grade | Characterized |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | Canada |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | New Zealand |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, exosome-depleted
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Exosome-Depleted FBS streamLines and standardizes cell culture workflows for exosome research. It is ready to use and performance tested to help save time and enable optimal exosome preparations.
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Exosome-depleted |
| Sterility | Sterile |
| Species | Bovine |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |