Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package, 384-well, EnduraPlates
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package with EnduraPlates provides reliability and performance while enabling hand-free results.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-time PCR System, 384-well, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 384-well
Veriti™ Thermal Cyclers deliver the proven reliability of Applied Biosystems™ instruments with the volume, throughput, block format, and pre-programmed method options to accommodate your research needs. By combining an extended warranty with your instrument purchase, you'll extend the life of your investment and receive the support you need to keep your instrument running at peak performance.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5 °C (20 s after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 384-well, 0.02 mL |
| Tm Calculator | Menu Driven through Touchscreen |
| Reaction Volume Range | 5 to 20 μL |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB |
| Max. Ramp Rate | 3.7°C/s (Block), 3.1°C/s (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Sample Ramp Rate | ± 3.1°C⁄s |
| Format | 384-well Plate |
| Display Type | 6.5 in. VGA 32K Color Touchscreen |
| Remarks | High-throughput, Single Block System optimized for Small Volume Reactions |
| Capacity | 384 x 0.02 mL |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100 to 240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Temperature Range (Metric) | 4.0 to 99.9°C |
| Peak Block Ramp Rate | 3.7°C⁄s |
| Product Line | Veriti |
Applied Biosystems™ 7500 Real-Time PCR System, laptop
orderInfo,includes,Quantity,ItemDescription,PreCalibratedDyes,HeightMetric,WidthMetric,DepthMetric,DynamicRange,Detection,MaxHeatingRateThermalBlock,BA,Precision,VolumeMetricThermalBlockSample,SoftwareAnalysisModes,Sensitivity,SoftwareAnalysisModes,TemperatureAccuracyThermalBlock,TemperatureRangeThermalBlock,TemperatureUniformityThermalBlock,Throughput,WeightEnglish,WeighMetric,Run Time,ForUseWithApplication
Applied Biosystems™ QUANTSTUDIO 3D DPCR INSTR EACH
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Instrument is one component of the QuantStudio™ 3D Digital PCR System.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler 1 M Cable Laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC), 96-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 each |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13.2 lb. (6 kg) |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, Desktop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, laptop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, laptop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ UPGRADE RT PCR SYS KT
This kit upgrades a 48-well StepOne™ Real-Time PCR System to a 96-well system.