Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, OpenArray™ block, Accufill™ System
Highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, OpenArray™ block, desktop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler Extended Warranty Package
The SimpliAmp™ Thermal Cycler is a small, easy-to-use, and accurate thermal cycler that suits any lab's needs for everyday PCR. This package includes the SimpliAmp Thermal Cycler PCR System and an extended warranty.
| For Use With (Equipment) | Real Time PCR Systems or Thermal Cyclers |
|---|---|
| Warranty Services Not Included | User-replaceable Parts, Planned Maintenance |
| Product Line | pCR |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, 96-well block, laptop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler + Extended Warranty Package, 96 well, ABRC
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity. Take advantage of next-level PCR optimization with the precision offered by VeriFlex block technology.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x 384-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x 384-well Isothermal Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 45 lb. (20.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 768 x 20 μL Tubes, 2 x 384-well Plate |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 96-well
The ProFlex 96-well PCR system is the latest in our line of Applied Biosystems thermal cyclers. The ProFlex system combines the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ OpenArray™ Plate Compression Pad for Dual Flat Block GeneAmp™ PCR System 9700
Properly and evenly positions up to eight TaqMan™ OpenArray™ Genotyping Plates for PCR amplification
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.