Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (65)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (73)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler + Extended Warranty, 384 well, ABRC
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler, 384-well
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| Capacity | 384-well |
| Voltage | 100/240 V |
| Dimensions | 18.3 x 9.6 x 8.5 in. (46.5 x 24.5 x 21.7 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Max. Ramp Rate | 5°C/sec. |
| Weight | 26.5 lb. (12 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
QuantStudio™ 7 Pro Dx, an In Vitro Diagnostic (IVD) Real-Time PCR system. Combines modern hardware and intuitive software to achieve maximum efficiency, smarter productivity, and higher accuracy for molecular diagnostic workflows.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ Digital PCR System, desktop
The Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q Digital PCR System combines the power of digital PCR (dPCR) absolute quantification with the simplicity of a qPCR workflow.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ OpenArray™ Plate Adaptor for Dual Flat Block GeneAmp™ PCR System 9700
Serves to secure up to eight TaqMan™ OpenArray™ Genotyping Plates in place for PCR amplification
Applied Biosystems™ DigitalSuite™ Software
DigitalSuite™ Software is a state-of-the-art analysis package specifically designed to streamline the analysis and interpretation of digital data generated using a QuantStudio™ Digital PCR Kit on the QuantStudio™ 12K Flex instrument.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler + Extended Warranty Package, 96 well, ABRC
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity. Take advantage of next-level PCR optimization with the precision offered by VeriFlex block technology.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x 384-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x 384-well Isothermal Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 45 lb. (20.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 768 x 20 μL Tubes, 2 x 384-well Plate |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 96-well
The ProFlex 96-well PCR system is the latest in our line of Applied Biosystems thermal cyclers. The ProFlex system combines the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |