UV-Vis Spectrophotometers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (9)
- (8)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (10)
- (3)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ GENESYS™ 30 Visible Spectrophotometer
Perform both basic and complex analyses with the Thermo Scientific™ GENESYS™ 30 Visible Spectrophotometer, an intuitive, reliable solution for education or in the lab.
Thermo Scientific™ Nanodrop™ One Spectrophotometer with WiFi and Qubit™ 4 Fluorometer
As a bundled offering, the NanoDrop™ One Spectrophotometer and Qubit™ 4 Fluorometer allow you to obtain the most complete information about the concentration and quality of your DNA, RNA, or protein samples.
Thermo Scientific™ GENESYS™ 180 UV-Vis Spectrophotometer
Perform UV-Vis measurements with a double beam with a reference cell position with the Thermo Scientific GENESYS 180 UV-Vis spectrophotometer.
| Bande passante spectrale | 2 nm |
|---|---|
| Conception optique | Double Beam |
Thermo Scientific™ Evolution™ One Plus UV-Vis Spectrophotometer, Trade-up Promotion
Currently own a Thermo Scientific™ Evolution™? Take advantage of this loyalty trade-up promotion. Proof of existing unit with serial number may be requested.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Acclaro Pro Bundle
Purchase a Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Acclaro Pro Bundle to receive a NanoDrop Ultra instrument with factory-unlocked, updated versions of the most popular measurement applications.
Thermo Scientific NanoDrop UltraC FL Acclaro Pro Security and IQOQ Bundle
Helps deliver fast, accurate microvolume UV-Vis and fluorescence analysis with Acclaro Pro, SciVault 2, and IQOQ Kit.
Thermo Scientific NanoDrop Ultra FL Security and IQOQ Bundle
Delivers fast, accurate microvolume UV-Vis and fluorescence analysis with SciVault 2 for 21 CFR Part 11 and IQOQ compliance.
Invitrogen™ NanoDrop™ OneC Spectrophotometer & Qubit™ 4 Fluorometer with WiFi
For DNA, RNA or protein samples that are 100% pure, the results obtained on the Thermo Scientific™ NanoDrop™ OneC Microvolume UV-Vis Spectrophotometer and the Invitrogen™ Qubit™ 4 Fluorometer would be identical for samples within their dynamic ranges.
Thermo Scientific™ NanoDrop Lite Plus Spectrophotometers
Quickly and easily assess sample concentration and purity ratios with the entry-level Thermo Scientific™ NanoDrop™ Lite Plus Microvolume Spectrophotometer. The instrument delivers accurate measurements in an easy-to-use, affordable package. Ideal for teaching and busy research labs.
| Certifications/Conformité | UL/CSA and CE |
|---|---|
| Précision de longueur d’onde | ± 1 nm |
| Matériau | Stainless Steel (303), Quartz Fiber |
| Nb d’échantillons | 1 |
| Raccordements | USB 2.0 Port |
| Compatibilité | Local Control Only |
| Résolution spectrale | ≤ 1.8 nm (FWHM at Hg 254 nm) |
| À utiliser avec (application) | Nucleic Acid Quantification, DNA Quantification, RNA Quantification, Protein Quantification |
| Configuration système requise | Standalone control with data export via USB Flash Drive |
| Largeur (métrique) | 27 cm |
| Hauteur (métrique) | 22 cm |
| Catégorie | Microvolume UV-Vis Spectrophotometer |
| Affichage | LCD Touchscreen |
| Durée de mesure | ≤ 5 seconds |
| Type de détecteur | 2048-element CMOS Linear Image Sensor |
| Profondeur (métrique) | 22 cm |
| Source lumineuse | Xenon Flash |
Thermo Scientific™ NanoDrop™ UltraC Loyalty PROMO
The Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Spectrophotometer and Fluorometer empowers scientists to quantify and assess nucleic acids and proteins with enhanced precision, speed, and reliability.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Loyalty PROMO
The Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Spectrophotometer and Fluorometer empowers scientists to quantify and assess nucleic acids and proteins with enhanced precision, speed, and reliability.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ UltraC Security IQ/OQ Bundle
Purchase a Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Acclaro Pro Security and IQ/OQ Bundle to receive a NanoDrop Ultra instrument, a model-specific IQ/OQ kit, and SciVault 2 software enabling 21 CFR Part 11 compliance.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ UltraC
The Thermo Scientific™ NanoDrop™ Ultra Spectrophotometer and Fluorometer empowers scientists to quantify and assess nucleic acids and proteins with enhanced precision, speed, and reliability.
Mettler Toledo™ Spectrophotometer Easy UV
Mettler Toledo Easy UV Spectrophotometers measure light at multiple wavelengths with energy produced by the Xenon Flash Lamp. Easily analyze patterns on the UV Vis spectrum with the peak finding function. Ideal for a variety of applications- spectrophotometry, water analysis, colorimetry and more.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ One Microvolume UV-Vis Spectrophotometer
Maximize your productivity with the Thermo Scientific™ NanoDrop™ One Spectrophotometer to quantify and qualify samples before your next experiment.