Refractometers
Instruments designed to measure a sample's refractive index or polarization of light; available in benchtop and portable sizes. Includes accessories and replacement parts.
Refractometers measure the change in the angle of light as it enters a transparent liquid or solid substance. Refractometers are commonly used to identify a material, determine its purity, or indicate the amount of a dissolved substance that it contains.
Lists of standard refractive indexes have been published to help users identify specific compounds or materials.
Refractometers also have different scales for specific purposes. For example, the Brix scale is used for measuring the sugar content of jams, marmalades, maple syrup, and honey. Refractometers are available in various Brix scales and may be calibrated specifically for glucose, maltose, fructose, and other sugars.
What Are Refractometers Used for?
Refractometers are used in a variety of industries and applications:
- Laboratory medicine: Used to measure total proteins in blood samples and specific gravity in urine samples
- Gemology: Used to identify gems
- Aquariums: Measure water salinity and specific gravity
- Industry: Measure coolant concentrations
- Homebrewing: Measure fermentable sugars that will be converted to alcohol
Refractometers may be analog or digital and can be found in handheld or benchtop models. Refractometer replacement parts are also available.
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ MyBrix Handheld Refractometer
This Handheld Refractometer performs an instant sugar analysis in almost any food and beverage sample. Equipped with 10 scales. Take a Brix reading or refractive index measurement and receive the results in just two seconds.
| Type | Handheld Digital Refractometer |
|---|---|
| Refractive Index | 1.33 to 1.54 |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Display | 1.8 in. Digital LCD |
METTLER TOLEDO™ Easy R40 Refractometer
The Easy R40 offers fast measurements, a wide temperature control range from 10 to 65°C, and pre-programmed concentration tables and functions. A compact and robust design makes this instrument suitable for the lab or near the production area.
METTLER TOLEDO™ Excellence Refractometer
The benchtop refractometer can be used for a variety of applications, measuring almost any sample with high accuracy. With its intuitive operation and a modular workflow, you can easily terminate inaccuracy and generate repeatable results.
| Height (Metric) | 226 mm |
|---|---|
| Width (English) | 8.9 in. |
| Length (Metric) | 192.5 mm |
| Length (English) | 8.2 in. |
| Quantity | 0.5 mL |
| Power Supply Details | DC socket to connect the AC adapter |
| For Use With (Application) | Measure Brix or Refractive Index of a sample |
| Width (Metric) | 208 mm |
| Scale Type | nD, Brix, Inverted Sugar, Salt, Zeiss |
| Includes | Excellence Refractometer with Peltier temperature sensor |
| Type | Refractometer |
| Dimensions (L x W x H) | 193 x 208 x 226 mm |
| Sample Type | Liquids |
| Voltage | 24 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Height (English) | 7.6 in. |
| Weight (Metric) | 4.8 kg |
| Display | 7 in. display with color touchscreen |
Mettler Toledo™ Easy Bev Refractometer
Mettler Toledo™ Easy Bev Refractometer offers a unique solution for beverage manufacturers.
METTLER TOLEDO™ Easy Brix Refractometer
The Easy Brix offers fast measurements for sugar content, with automatic temperature control from 15 to 25°C. A compact and robust design makes this instrument suitable for the lab or near the production area.
Fisherbrand™ Handheld Digital Wine Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Handheld Digital Wine Refractometers are portable, reliable and accurate to ensure wine has correct alcohol concentration.
Laxco™ Handheld Digital Clinical Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ Handheld Digital Clinical Refractometers are portable, reliable and accurate for fast, reliable results to determine dehydration or total blood plasma protein levels
Laxco™ Handheld Digital Brix/RI Refractometer
Laxco™ Handheld Digital Brix Refractometers are one reliable, accurate, portable, and specifically designed for Brix and RI measurements, IP65 compliant, and the ability to store 100 data points directly on the device. Ideal for a wide range of applications.
| Height (Metric) | 35 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Width (English) | 2.76 in. |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Quantity | 1 |
| Sample Volume | 3 to 4 drops |
| Power Supply Details | 2xAA Battery |
| Calibration | Distilled Water |
| For Use With (Application) | BRIX; Beverages; Foods; Industrial Fluids |
| Width (Metric) | 70 mm |
| Measurement Time | 5 sec. |
| Includes | Digital refractometer, calibration fluid, waterproof zippered carrying case, battery, Applicator, Manual |
| Type | Digital Portable Refractometer |
| Temperature Compensation | Yes |
| Dimensions (L x W x H) | 12 x 7 x 3.5 cm |
| IP Rating | IP65 |
| Increments | 0.10% |
| Weight (English) | 0.44 lb. |
| Lighting Type | LED |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 90°C |
| Ambient Temperature (Metric) | 5°C to 90°C |
| Height (English) | 1.38 in. |
| Weight (Metric) | 200 g |
| Display | Color LCD |
Laxco™ Handheld Digital Brix/RI Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ Handheld Digital Brix Refractometers are portable, reliable and accurate. Ideal for checking sugar or sucrose concentrations.
| Height (Metric) | 121 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Width (English) | 2.28 in. |
| Length (Metric) | 25 mm |
| Length (English) | 4.76 in. |
| Quantity | 1 |
| Sample Volume | >0.2 mL |
| Power Supply Details | 1xAAA Battery |
| Calibration | Distilled water |
| Width (Metric) | 58 mm |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Includes | Digital refractometer, Rubber grip, Prism cover, Calibration fluid, Hard shell case, Battery, Applicator, Manual |
| Accuracy | Brix ±0.2%; Refective Index ±0.0003nD |
| Type | Refractometer |
| Temperature Compensation | Yes |
| Dimensions (L x W x H) | 25 x 58 x 121 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Increments | Brix 0.1%; RI 0.0001nD |
| Lighting Type | LED |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Height (English) | 0.98 in. |
| Weight (Metric) | 90 g |
| Display | LCD |
Fisherbrand™ Handheld Digital Salinity Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Handheld Digital Salinity Refractometers are portable, reliable and accurate. Ideal for checking the salinity of an aquarium or sodium concentrations
| Height (Metric) | 121 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Width (English) | 2.28 in. |
| Length (Metric) | 25 mm |
| Length (English) | 4.76 in. |
| Quantity | 1 |
| Sample Volume | >0.2 mL |
| Power Supply Details | 1xAAA Battery |
| Calibration | Distilled water |
| Width (Metric) | 58 mm |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Type | Refractometer |
| Temperature Compensation | Yes |
| Dimensions (L x W x H) | 25 x 58 x 121 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Refractive Index | 1.330 to 1.4200 |
| Weight (English) | 0.2 lb. |
| Lighting Type | LED |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Height (English) | 0.98 in. |
| Weight (Metric) | 90 g |
| Display | LCD |
Fisherbrand™ Handheld Analog Salinity Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need reliable, accurate readings of your salt water, the Fisherbrand™ Analog Salinity Refractometers delivers the value with both readings of Salinity and Specific Gravity all in one scale.
Laxco™ Handheld Analog Clinical Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need reliable, accurate readings of your Urine samples, the Laxco™ Analog Industrial Clinical Refractometers rugged design is built to last. With the ability to read Serum Protein, Specific Gravity and Refractive Index all on a single scale, it makes it the ideal choice.
| Height (Metric) | 39 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Width (English) | 1.535 in. |
| Length (Metric) | 204 mm |
| Length (English) | 6.772 in. |
| Quantity | 1 |
| Sample Volume | 1 mL |
| Calibration | Distilled Water |
| For Use With (Application) | Clinical |
| Width (Metric) | 39 mm |
| Scale Type | Linear |
| Includes | Calibration Screw Driver, Hard Sided Case, Applicator, Calibration Fluid, Manual |
| Accuracy | 0.002; 0.2 g/dl; 0.0005 |
| Type | Clinical Refractometer |
| Dimensions (L x W x H) | 172 x 39 x 39 mm |
| IP Rating | IP54 |
| ScaleRange | 1.000 to 1.050 Urine Specific Gravity,1 to 12 g/dl Serum Protein |
| Increments | 0.002; 0.2 g/dl; 0.0005 |
| Refractive Index | 1.331 to 1.36 |
| Weight (English) | 0.881 lb. |
| Lighting Type | Ambient |
| Height (English) | 1.535 in. |
| Weight (Metric) | 0.4 kg |
| Resolution | 0.0005 |
Laxco™ Handheld Analog Brix/Sucrose Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need reliable, accurate readings of your sugar or sucrose levels, the Laxco™ Analog Industrial Brrix Refractometers rugged design is built to last. A wide range of brix options makes it the ideal choice.
| Height (Metric) | 39 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Width (English) | 1.535 in. |
| Length (English) | 8.031 in. |
| Quantity | 1 |
| Sample Volume | 1 mL |
| For Use With (Application) | BRIX; Wine; Beverages; Foods; Industrial Fluids |
| Width (Metric) | 39 mm |
| Includes | Calibration Screw Driver, Hard Sided Case, Applicator, Calibration Fluid, Manual |
| Dimensions (L x W x H) | 204 x 39 x 39 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Weight (English) | 0.881 lb. |
| Lighting Type | Ambient |
| Height (English) | 1.535 in. |
| Weight (Metric) | 0.4 kg |
Fisherbrand™ Handheld Analog Refractometer Daylight Plate Replacement Assembly
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replacement Daylight Plate with Collar for all Fisherbrand™ Handheld Analog Refractometer
Fisherbrand™ Handheld Digital Honey Refractometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Handheld Digital honey Refractometers are portable, reliable and accurate for harvesting honey