Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (48)
- (2)
- (2)
- (48)
- (48)
- (1)
- (48)
- (48)
- (1)
- (23)
- (338)
- (2)
- (9)
- (216)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (51)
- (2)
- (12)
- (39)
- (2)
- (23)
- (22)
- (24)
- (24)
- (24)
- (3)
- (144)
- (1)
- (1)
- (144)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (89)
- (14)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides comes with leveling glides. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | No |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | No |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbenches With Formica™ Laminate - 36 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with ESD Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 36 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Vibration Isolation Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides comes with leveling glides. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 36 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Basic Work Bench with Leveling Glides, Uprights and One 12 in. Deep Shelf
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Work Benches provide a value-driven approach to lab upfit and flexibility.
| Load Bearing Capacity (English) | 950 lb. |
|---|---|
| Frame Type | 2 x 2 in. Tubular Steel Frame |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel (11 ga.) |
| Shelf Material | Painted Steel |
| Includes | Leveling Glides, Uprights, and One 12 in. Deep Shelf |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 430.9 kg |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Work Bench |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Shelf Type | Adjustable with Bookend Brackets |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |