Enclosure Stands and Accessories
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (25)
- (2)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (30)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (26)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (12)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (8)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ HEPA Filters for PCR Workstation
Efficient aluminum frame filter suitable for use with a PCR cabinet.
| Depth (English) | 3.06 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Product Type | Filter |
| Efficiency | 99.99% |
| Depth (Metric) | 7.77 cm |
| Length (English) | 18 in. |
| Filter Type | HEPA |
Fisherbrand™ Dome Hood for Basic Model
Combination Hood is designed to capture high dispersion contaminats.
| Depth (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 41.91 cm |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) | 2.54 cm |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Material | Corrugated Paper |
Labconco™ Carbon Filters for Purifier™ Class I and HEPA Filtered Enclosures
For easy installation atop the Purifier Class I or HEPA Filtered Enclosures
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 18 in. |
| Product Type | Filter |
| For Use With (Equipment) | 3 ft. Purifier™ class I and HEPA filtered enclosures, XPert™ filtered balance system |
| Depth (Metric) | 45.7 cm |
| Filter Type | Carbon |
| Height (English) | 1 in. |
Labconco™ PuriCare™ Flow Station Replacement Filters
Replacement filters for use with PuriCare Animal Research Stations.
| Product Type | PuriCare Replacement Filter |
|---|
Labconco™ Starter Kits for Forensic Enclosures
Kits include accessories needed for any type of forensic drying.
| Product Type | Enclosure Kit |
|---|---|
| Weight (English) | 15 lb. |
| Weight (Metric) | 6.8 Kg |
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stands
Designed to support Purifier™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets, and 4 ft. and 6 ft. PuriCare™ Procedure Stations
| Depth (English) | 34.3 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Purifier Safety Cabinet (36 in.) |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Certifications/Compliance | ADA, NSF 49 |
| Height Overall (English) | 39.9 to 59.5 in. |
| Height (English) | 39.9 to 59.5 in. |
Labconco™ Telescoping Base Stands with Leveling Feet and Shelf (non-welded)
For use with Purifier™ Class II Biosafety Cabinets manufactured since 2000 including the Purifier Delta™, Logic™, Cell Logic™, Logic™+ and Cell Logic™+
| Depth (English) | 29 in. |
|---|---|
| Depth (Metric) | 73.7 cm |
| Height Overall (English) | 27.5 to 34.5 in. |
| Height (English) | 27.5 to 34.5 in. |
Labconco™ Protector™ Filtered Fume Hood Accessories
Filters and accessories for use with Protector Echo and Airo Filtered Fume Hoods.
| For Use With (Equipment) | Protector Echo Filtered Hood,Protector Airo |
|---|
Mettler Toledo™ by Labconco™ Balance Enclosures: HEPA Filters
Makes weighing process more safe and efficient
| Product Type | Filter |
|---|
Labconco™ Left Side Interior Self Storage Kit for Precise™ Glove Boxes
Accessory for Precise Glove Boxes