Enclosure Stands and Accessories
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (25)
- (2)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (30)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (26)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (12)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (8)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ HEPA Filters for PCR Workstation
Efficient aluminum frame filter suitable for use with a PCR cabinet.
| Depth (English) | 3.06 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Product Type | Filter |
| Efficiency | 99.99% |
| Depth (Metric) | 7.77 cm |
| Length (English) | 18 in. |
| Filter Type | HEPA |
| Depth (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 41.91 cm |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) | 2.54 cm |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Material | Corrugated Paper |
Fisherbrand™ Dome Hood for Basic Model
Combination Hood is designed to capture high dispersion contaminats.
Labconco™ General Glove Box: Electrical 9 Pin Sealed Pass-Through Kit
Accessories for Labconco General Glove Box
Labconco™ Thimble Exhaust Connectors for Precise™ Glove Boxes
Accessories for use with Precise Glove Boxes
| For Use With (Equipment) | Precise HEPA-filtered Glove Box |
|---|---|
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Weight (English) | 5 lb. |
| Weight (Metric) | 2.3 Kg |
Labconco™ Stainless Steel Perforated Trays for Forensic Enclosures
Accessories for use with CApture Portable Fuming System.
Labconco Seismic Kit for Telescoping Base Stands
Seismic Kit for Telescoping Base Stands secures telescoping base stands to the floor. Includes 4 stainless steel brackets and hardware for attachment to stand. Floor hardware and installation required.
Labconco Universal Hydraulic Base Stand
Universal Hydraulic Base Stands offer the flexibility to adjust the work surface infinitely from 28 to 40 inches. Programmable features include four memory positions as well as upper and lower travel stop positions.
| Product Type | Hydraulic Base Stand |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Enclosures |
Labconco™ Ultraviolet Lamp Kit
For Purifier™ Logic™+ Biosafety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations
| Includes | 254 nm UV Lamp, Installation Instructions and Ballast |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Purifier Horizontal Clean Benches (3, 4, 6 ft.) |
| Weight (English) | 5 lb. |
| Weight (Metric) | 2.3 Kg |
Labconco™ AtmoSense Moisture Monitor
For use with Labconco™ Glove Boxes for general purpose trace moisture detection to 0 to 20 ppm.
