Soap and Sanitizer Dispensers
Wall mounted, sink mounted, and floor stand mounted devices for dispensing soap and hand sanitizers of liquid or foam varities. Available in both push-style and touch-free models. Products also include drip guards and connection brackets.
Product Type
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
Mounting
- (17)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (42)
- (1)
Color
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (12)
- (2)
- (1)
- (9)
- (18)
- (2)
Holds
- (2)
- (28)
- (34)
- (1)
Material
- (2)
- (1)
- (56)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
50
results
Decon™ Bacdown™ Hand Soap Free-Pour Wall Dispenser
Pour Bacdown Hand Soap into top; dispense from bottom
Purell™ FS8 Floor Stand Dispenser, Energy-on-the-Refill and SMARTLINK™ Capability
Premium, touch-free dispenser stand for Purell™ hand sanitizer with Energy-on-the-Refill technology, plus the ability to add communication modules.
| Height (Metric) | 11.25 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12.75 in. |
| Length (Metric) | 39 cm |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 12.75 cm |
| Mounting | Freestanding |
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | PURELL™ Hand Sanitizer |
| Product Type | Dispenser Stand |
| Product Style | Open Top |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 11.25 in. |
PURELL™ MESSENGER™ ES6 Graphite Panel Floor Stand with Dispenser
Elegant stand that makes PURELL™ Hand Sanitizer available anywhere.
GOJO™ SHIELD™ Floor and Wall Protector for FMX™ Dispensers
Protects floors and walls against splashes and drips caused by typical use.
Purell™ ES4 Push-Style Soap Dispenser
ES4 push-style soap dispenser is a reliable soap dispenser for Purell™ HEALTHY SOAP™.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 289.05 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| Width (Metric) | 123.95 mm |
| Holds | Hand Soap |
Purell™ ES4 Push-Style Hand Sanitizer Dispenser
Reliable and easy to maintain push-style hand sanitizer dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 358.65 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Hand Sanitizer Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| For Use With (Application) | Sanitizer Dispenser |
| Width (Metric) | 139.95 mm |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 0.53 cm |
| Width (English) | 8.32 in. |
| Length (Metric) | 10.74 cm |
| For Use With (Equipment) | LTX-12™ Dispenser |
| Product Type | Wall Plate |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 8.32 cm |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 0.53 in. |
PURELL™ ES10 Hand Sanitizer Dispenser
Touch-free dispenser for PURELL™ ES10 1200 mL hand sanitizer refills. Available in three colors.
| Mounting | Freestanding or Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 6.45 in. |
| Length (Metric) | 27.3 cm |
| Product Type | Automatic Dispenser |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Length (English) | 10.76 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 16.4 cm |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 4.76 in. |
PURELL™ Surface Sanitizer and Disinfectant Battery Powered Sprayer
Battery powered sprayer for PURELL™ surface sanitizer and disinfectant sprays.
PURELL™ ES10 Automatic Dispenser Accessories
Choose TRUE FIT and SHIELD™ accessories to accompany ES10 automatic dispensers.
| No. of Compartments | 1 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Holds | Hand Sanitizer |